| Packaging Details | Carton Packing |
| Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union |
| Name | Garden Lamp Garden Lighting |
| Material | Die-cast Aluminum+Tempered Glass |
| Power | 20W/ 30W/ 40W/ 50W/ 60W/ 80W/ 100W |
| CCT | 2700K~6500K |
| CRI | Ra>70/(Ra 80 optional) |
| Efficiency | 130lm/w |
| Beam angle | Type II / Type III |
| IP rating | IP65 |
| Lifetime | >100,000hours |
| Brand Name | Vbrite |
| Model Number | VB-G07 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
Warm White Garden Light Waterproof 40W 70W 100W Corridor LED Light
High Brightness LED Garden Light 200W For Home Hotel Garden Park
Outdoor LED Garden Light Waterproof IP65 130lm/W LED Landscape Lighting
Black 40W-100W LED Garden Light IP66 For Outdoor Courtyards
Product Specification
| Packaging Details | Carton Packing | Delivery Time | 10~15Day |
| Payment Terms | L/C,T/T,D/A,D/P,Western Union | Name | Garden Lamp Garden Lighting |
| Material | Die-cast Aluminum+Tempered Glass | Power | 20W/ 30W/ 40W/ 50W/ 60W/ 80W/ 100W |
| CCT | 2700K~6500K | CRI | Ra>70/(Ra 80 optional) |
| Efficiency | 130lm/w | Beam angle | Type II / Type III |
| IP rating | IP65 | Lifetime | >100,000hours |
| Brand Name | Vbrite | Model Number | VB-G07 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | Smart Garden Lamp Garden Lighting ,Garden Lamp Garden Lighting 20W ,100W Home Garden Lights | ||
Smart Park Lamp Garden Lighting Home Park Light LED Garden Light
Product Description
The VB-G07 LED outdoor lighting designed for gardens, parks, villa courtyards, and walkways. It uses 3030 high-density LED chips, covers a power range of 20W-100W, is equipped with IP65 waterproof and dustproof grade and die-cast aluminum housing, has ultra-long life, efficient heat dissipation, and is suitable for all kinds of outdoor landscape lighting needs.
Specification
| Model | VB-G07 | ||||||
| Power | 20W | 30W | 40W | 50W | 60W | 80W | 100W |
| Input voltage | AC100-240V 50/60Hz | ||||||
| LED chip | Lumileds 3030 | ||||||
| CCT | 2700K-6500K | ||||||
| CRI | Ra>70/(Ra 80 optional) | ||||||
| Efficiency | 130lm/w | ||||||
| Lumen flux | 2600lm | 3900lm | 5200lm | 6500lm | 7800lm | 10400lm | 13000lm |
| Beam angle | Type II / Type III | ||||||
| IP rating | IP65 | ||||||
| Working Environment(°C) |
-40℃~50℃ , 10%~90% H.R | ||||||
| Storage Temp.(°C) | -40℃~85℃,10%~90% H.R. | ||||||
| Lifetime | >100,000hours | ||||||
| Body material | Die-cast Aluminum+Tempered Glass | ||||||
| Dimension | 500*450mm | ||||||
Features
Application
This light can be widely use in garden,park,roads,etc
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100 million-200 million
Employee Number:
120~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo... About Vbrite Founded in 2016, Vbrite is a national high-tech enterprise specializing in solar street lighting systems and residential energy storage solutions. Leveraging strong R&D capabilities and years of industry experience, we are committed to providing efficient, reliable, and custo...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!