China 1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High
  1. China 1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High
  2. China 1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High
  3. China 1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High
1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Rated voltage AC IEC 690 V
Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Brand Name FUJI
Model Number 1MBI2400VD-170E
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Rated voltage AC IEC 690 V Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes Product Width 40 mm
Product Length 135 mm Product Height 64 mm
Brand Name FUJI Model Number 1MBI2400VD-170E
Certification CE, GCF, ROHS Place of Origin China
High Light 1700V 2400A IGBT power moduledual configuration IGBT moduleIGBT module with NTC
1MBI2400VD-170E 1700V/2400A IGBT Module Dual Configuration Low VCE(sat) High Speed Switching Built-in NTC Isolated Baseplate Industrial Grade for UPS & Solar Inverters
Features
High speed switching
Voltage drive
Low Inductance module structure
Applications
Inverter for Motor Drive
AC and DC Servo Drive Amplifier
Uninterruptible Power Supply
Industrial machines, such as Welding machines
Description
The 1MBI2400VD-170E is a high-power, industrial-grade IGBT (Insulated Gate Bipolar Transistor) module configured with two units in a single package. It is rated for an extremely high voltage of 1700V and a substantial collector current of 2400A, making it engineered for the most demanding power conversion applications.
INFORMATION
Item number W233262
Catalogue No NH1GG69V250
Description DIN NH Standard fuse-link gG Size NH1 690VAC 400VDC 250A live tags Double indicator Body width 40 mm
EAN/UPC Code 8430399026114
Rated voltage AC IEC 690 V
Rated voltage DC IEC 400 V
Ampere Rating 250 A
ROHS Compliant Yes
AC or DC AC/DC
Speed/Characteristic gG
Fuse Size NH1
Mounting Clip
AC Max I.R./Breaking Capacity: I1 80 kA
Design Details live tags
Indication System Yes
Indication System Type Double indicator
Connection/Terminal Material Silver-Plated Copper
Connection/Terminal Type Plain Blades
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Sell Pack Quantity 3 EA
Sell Pack Weight 1.26 kg
Sell Pack Width 125 mm
Sell Pack Length 139 mm
Sell Pack Height 70 mm
Product group Low Voltage IEC Fuses
Product Weight 0.42 kg
Body/Insulating Material Ceramic
Power Dissipation at Rated Current Value 20 W
andnbsp;
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS