China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  1. China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  2. China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  3. China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  4. China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  5. China SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Rated voltage AC IEC 690 V
Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes
Product Width 40 mm
Product Length 135 mm
Product Height 64 mm
Brand Name SEMIKRON
Model Number SKM400GB12E4
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Rated voltage AC IEC 690 V Ampere Rating 125 A
ROHS Compliant Yes Product Width 40 mm
Product Length 135 mm Product Height 64 mm
Brand Name SEMIKRON Model Number SKM400GB12E4
Certification CE, GCF, ROHS Place of Origin China
High Light 1200V 400A IGBT power moduleindustrial grade IGBT module with high isolationlow switching loss IGBT module for motor drives
SKM400GB12E4 1200V 400A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation Industrial Grade For Motor Drives and Industrial UPS
Features
  • Power Rating: 1200V / 400A
  • Advanced IGBT and Diode Chips
  • Low Collector-Emitter Saturation Voltage (Vce(sat))
  • Optimized Switching Characteristics
  • High Short-Circuit Withstand Capability
  • High Electrical Isolation
  • Thermally Efficient Package
  • Industrial Grade Construction and Reliability
Applications
  • Industrial Motor Drives: For AC drives controlling pumps, fans, and conveyor systems.
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS): Industrial three-phase UPS systems.
  • Power Conversion Units in manufacturing and process control.
  • General-Purpose Inverters and Frequency Converters.
Description
The SKM400GB12E4 is a robust IGBT power module designed for reliable and efficient operation in medium to high-power industrial applications. It features a voltage rating of 1200V and a current rating of 400A. Utilizing advanced IGBT and freewheeling diode chips, this module achieves a favorable balance between low conduction losses (characterized by low Vce(sat)) and manageable switching losses. Its design emphasizes industrial durability, offering high short-circuit withstand capability, strong electrical isolation, and a thermally optimized package to ensure consistent performance and long-term reliability in challenging environments.
INFORMATION
Chip technology
IGBT 4 (Trench)
Country of origin
Slovakia
Current (A)
400 A
Dimensions (LxWxH)
106x62x31
Features
  • IGBT4 = 4th generation medium fast trench IGBT (Infineon)
  • CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode
  • Insulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper)
  • Increased power cycling capability
  • With integrated gate resistor
  • For higher switching frequencies up to 12kHz
  • UL recognized, file no. E63532
Housing
SEMITRANS 3
Legacy part number
Product line
SEMITRANS
Product Status
In Production
Technology
IGBT
Topology
Half-Bridge
Type
SEMITRANS 3
Typical applications
  • AC inverter drives
  • UPS
Voltage (V)
1200 V
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS