China FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
  1. China FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
  2. China FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
  3. China FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
  4. China FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low
  1. MOQ: 1
  2. Price: Negotiable
  3. Get Latest Price
Payment Terms T/T, Western Union,
Supply Ability 1000pcs per month
Delivery Time 3-5 working days after received the payment
Packaging Details Packed in original tray firstly ,then carton, at last Bubble bag for outer packing
Type IGBT Module
Package new and original
Condition New and Original
Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS
Brand Name Infineon Technologies
Model Number FF75R12RT4
Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
Product Specification
Payment Terms T/T, Western Union, Supply Ability 1000pcs per month
Type IGBT Module Package new and original
Condition New and Original Lead free status RoHS Compliant
Shipping by DHL\UPS\Fedex\EMS\HK Post,DHL,UPS,Fedex and EMS Brand Name Infineon Technologies
Model Number FF75R12RT4 Certification CE, GCF, ROHS
Place of Origin China
High Light 1200V 75A IGBT power modulelow Vce(sat) IGBT modulerugged IGBT module for industrial drives
FF75R12RT4 1200V 75A IGBT Module Low Vce(sat) High Short Circuit Ruggedness Low Switching Loss High Isolation For Industrial Drives and UPS Inverters
Features
  • Standard Power Rating: 1200V / 75A
  • Low Vce(sat) (Low Conduction Loss)
  • Optimized Switching Losses
  • Good Short-Circuit Ruggedness
  • High Electrical Isolation
  • Compact Module Package
  • Integrated Temperature Sensor (NTC) option
  • Industrial Standard Reliability
Applications
  • Low to Medium Power Industrial Motor Drives: For pumps, fans, and light machinery.
  • Uninterruptible Power Supplies (UPS): Small to medium three-phase and single-phase systems.
  • Solar Inverters: Residential and small commercial string inverters.
  • Welding Machines:
  • General-Purpose AC/DC and DC/AC Power Conversion.
Description
The FF75R12RT4 is a medium-power IGBT module designed for reliable operation in common industrial and commercial power conversion systems. It features a standard voltage rating of 1200V and a current rating of 75A. The module utilizes established IGBT and diode technology to provide a balanced performance profile, with low collector-emitter saturation voltage (Vce(sat)) for efficient conduction and controlled switching characteristics. It is engineered for durability in its class, offering good short-circuit withstand capability and adequate electrical isolation, making it a cost-effective and robust solution for various inverter and drive applications.
INFORMATION
category
Discrete semiconductor products
Transistors
IGBT
IGBT module
manufacturer
Infineon Technologies
series
PrimePACK™2
Packaging
Tray
Part status
Discontinued
IGBT type
Grooved field cut-off
configuration
2 freestanding
Voltage - Collector breakdown (max)
1200 V
Current - Collector (IC) (max)
75 A
Power - maximum
395 W
Vce(on) (maximum) at different Vge, IC
2.15V @ 15V,75A
Current - Collector cut-off (max)
1 mA
Input Capacitance (Cies) at Different VCEs
4.3 nF @ 25 V
Input
Standard
NTC thermistors
None
Operating temperature
-40°C ~ 150°C
Mounting type
Base mounting
Package/Enclosure
module
Vendor device packages
module
Base product number
FF75R12
Drawing
Our advantage :phones, PDAand#39;s, notebook comput.ers
  • High quality products --- our offers are 100% new and original, ROHS