| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday |
| Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Galvanised Scaffolding |
| Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour |
| diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm |
| dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Quality guarantee | 2 year |
| peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded |
| Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS |
| Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China |
View Detail Information
Explore similar products
Customized Cuplock System Scaffolding Modular Event Stage Scaffold 2.5m Standard
Painted / Galvanized Cuplock Scaffolding System Robust Flexible Scaffolding
Corrosion Protection Cup Lock Scaffold High Load Capacity Access Tower
High Load Capacity Cuplock Scaffolding System Painted / Galvanized Modular
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 1000 piece in 10 days |
| Delivery Time | 10-30 workday | Packaging Details | Bundled / Tied in bundles/Optimization of container loading |
| Product name | Galvanised Scaffolding | Surface treatment | Painted/Galvanized |
| colour | Customized Colour | diameter | 48mm |
| thickness | 3.0/3.25mm | dimension | 1200,1800,2400mm or as your request |
| Quality guarantee | 2 year | peculiarity | Easy Assembling |
| technology | CO2 arc welded | Customize or not | Available in custom or standard sizes |
| Brand Name | WKS | Certification | ROHS |
| Place of Origin | Hebei,China | ||
| High Light | Hot Dip Galvanised Scaffolding ,High Strength Steel Scaffolding Systems ,Steel Scaffolding Systems Flexible | ||
| Item No. | Length | Weight | Picture |
|---|---|---|---|
| BSCS 300 | 3m/9'10" | 17.5kg/38.25 Ibs | |
| BSCS 250 | 2.5 m/8'2" | 14.57 kg/32.12 Ibs | |
| BSCS 200 | 2m/6'2" | 11.82 kg/26.07 Ibs | |
| BSCS 150 | 1.5 m/4'11" | 9.05 kg/19.95 Ibs | |
| BSCS 100 | 1 m/3'3" | 6.3 kg/13.91 Ibs | |
| BSCS O50 | 0.5m/1'8" | 3.5 kg /7.77 Ibs |
| Item No. | Length | Weight | Picture |
|---|---|---|---|
| BSCL 250 | 2.5 m/8'2" | 9.35 kg/20.61 Ib | |
| BSCL 180 | 1.8 m/6' | 6.85 kg / 15.1 Ibs | |
| BSCL 150 | 1.5 m/4'11" | 5.75 kg/9.46 Ibs | |
| BSCL 120 | 1.2m/4 | 4.29 kg/13.91 Ibs | |
| BSCL 090 | 0.9m/3' | 3.55 kg /7.83 Ibs | |
| BSCL 060 | 0.6m/2' | 2.47 kg / 5.45 Ibs |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Trading Company
Year Established:
2024-07-30
Employee Number:
150~200
Ecer Certification:
Verified Supplier
Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H... Founded in 1993, WORKSUN GROUP is a seasoned leading enterprise in China's formwork and scaffolding industry. With 32 years of steady development, it has evolved into a large comprehensive private enterprise integrating R&D, production, sales, and services of formwork and scaffolding products. H...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!