Products
Manufacturer of a wide range of products which include Polypropylene Peel And Stick Rug Tiles 1/12 Gauge Adhesive Backed Carpet Tiles,Commercial Peel And Stick Carpet Tiles Striped Stick Down Carpet Tiles Wear,100% KVL Nylon Sound...
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Pile Material | Premium Nylon / Polypropylene (PP) |
| Surface Texture | Linear Striped / Low Pile |
| Total Thickness | 0.25 - 0.35 in. |
| Backing System | Triple-layer Composite (Non-woven + Self-adhesive + PE film) |
| Functional Attributes | Sound Absorbing, Anti-slip, Antistatic, Flame Retardant |
| Installation Method | Peel & Stick |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Self Adhesive Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Pile Material | High-grade Nylon / Polypropylene (PP) |
| Surface Texture | Linear striped pattern with low pile profile |
| Total Thickness | 0.25 - 0.35 in. |
| Backing System | Three-layer composite structure (Non-woven fabric + Self-adhesive layer + PE film) |
| Installation Method | Peel & Stick |
| Functional Attributes | Sound-absorbing, slip-resistant, antistatic and flame-retardant properties |
| Fire Rating | Class I rating ≥ 0.45 W/cm² in accordance with ASTM E648 |
| Colorfastness | Grade 4 light fastness after 100 hours testing per AATCC 16E |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Self Adhesive Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Tile Size | 25x100cm / 50x50cm / 60x60cm / 100x100cm |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC/ Bio-ReBac® (Optional) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | Class I (≥0.45 W/cm²) (ASTM E648) |
| Colorfastness | Grade 4 (100h) (AATCC 16E) |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | Premium 100% KVL Nylon / PP Fiber |
| Backing Material | Eco-friendly PVC / Bio-ReBac® (available as option) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | 1/10 inch pile height |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6mm |
| Fire Rating | Class I fire rating (≥0.45 W/cm²) per ASTM E648 |
| Colorfastness | Grade 4 rating after 100 hours, compliant with AATCC 16E |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | 100% KVL (Nylon) / Polypropylene |
| Backing Material | Environmental grade PVC / Bio-ReBac® (optional backing) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | Pile height: 1/10" |
| Tile Size | 25x100 cm;50x50cm, 60x60cm, 100x100cm |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | ASTM E648 Class I, Critical Radiant Flux ≥0.45 W/cm² |
| Colorfastness | Grade 4 (100 Hours) | AATCC 16E Standard |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | Constructed with pure KVL Nylon or PP material |
| Backing Material | Green PVC material / Bio-ReBac® (optional selection) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | One-tenth inch |
| Tile Size | 25x100 cm;50x50cm, 60x60cm, 100x100cm |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | Complies with ASTM E648 Class I (minimum 0.45 W/cm²) |
| Colorfastness | Achieves Grade 4 light fastness in 100h per AATCC 16E |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!