Products
Manufacturer of a wide range of products which include Textured Sound Absorbing Carpet Tiles Anti Static Commercial Office Carpet Tiles,100% KVL Nylon Sound Absorbing Carpet Tiles 50x50cm Office Carpet Flooring,Swirl Pattern Wall ...
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | Constructed with pure KVL Nylon or PP material |
| Backing Material | Green PVC material / Bio-ReBac® (optional selection) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | One-tenth inch |
| Tile Size | 25x100 cm;50x50cm, 60x60cm, 100x100cm |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | Complies with ASTM E648 Class I (minimum 0.45 W/cm²) |
| Colorfastness | Achieves Grade 4 light fastness in 100h per AATCC 16E |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Tile Size | 25x100cm / 50x50cm / 60x60cm / 100x100cm |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 square meter
Price: US$ 10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Wall to Wall Carpet |
| Material | 100%PP /100%Nylon |
| Pile Height | 7mm, 8mm, 9mm, 10mm |
| Design & Pattern | Custom patterns based on client requirements |
| Audits/Certifications | BSCI, ISO9001, ISO14001 |
| Backing | Grid structured jute base backing |
| Fire Rating | Meets the fire safety requirements of GB8624-2012 Class B1 |
| Color Fastness | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles'Grade 4 |
| Pile Weight | Up to 1000g/㎡ |
| Functionality | Advanced protective treatment for bacteria, dust mite and stain resistance |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Nylon Wall-to-Wall Carpet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 square meter
Price: US$ 10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Material | Nylon |
| Standard Width | 1m - 4m (3.66m and 4m are standard widths) |
| Pile Height | 7mm, 8mm, 9mm, 10mm |
| Pile Weight | Up to 1000g/㎡ |
| Craft/Process | Machine-made |
| Anti-slip | Yes |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Nylon Wall-to-Wall Carpet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 square meter
Price: US$ 10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Structure | Wall to Wall Carpet Tiles (Modular) |
| Material | Polypropylene (PP) or Nylon |
| Pile Height | 7mm, 8mm, 9mm, 10mm |
| Design & Pattern | Custom patterns based on client requirements |
| Audits/Certifications | BSCI, ISO9001, ISO14001 |
| Backing | Grid Jute Backing |
| Fire Rating | Class B1 (Flame Retardant) |
| Color Fastness | Grade 4 to Sunlight |
| Pile Weight | Up to 1000g/㎡ |
| Functionality | Antibacterial, Anti-mite, Anti-fouling |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Nylon Wall-to-Wall Carpet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 square meter
Price: US$ 10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Wall to Wall Carpet |
| Material | Premium Polypropylene or Nylon fiber |
| Pile Height | 7mm, 8mm, 9mm, 10mm |
| Design & Pattern | Custom patterns based on client requirements |
| Audits/Certifications | BSCI, ISO9001, ISO14001 |
| Backing | Grid-style jute backing |
| Fire Rating | Compliant with GB8624-2012 Class B1 fire performance standard |
| Color Fastness | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles'Grade 4 |
| Pile Weight | Up to 1000g/㎡ |
| Functionality | Antibacterial, anti-mite and advanced anti-fouling treatment |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Nylon Wall-to-Wall Carpet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 square meter
Price: US$ 10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Structure | Wall to Wall Carpet Tiles (Modular) |
| Material | Constructed with Polypropylene (PP) or Nylon yarn |
| Pile Height | 7mm, 8mm, 9mm, 10mm |
| Design & Pattern | Custom patterns based on client requirements |
| Audits/Certifications | BSCI, ISO9001, ISO14001 |
| Backing | Grid-style jute backing |
| Fire Rating | GB8624-2012 Class B1 Compliant |
| Color Fastness | Achieves Grade 4 performance as specified in QB/T 2755-2005 for carpet tiles |
| Pile Weight | Up to 1000g/㎡ |
| Functionality | Triple-action finish: antibacterial, anti-mite & advanced stain-resistant |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Nylon Wall-to-Wall Carpet |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!