Products
Manufacturer of a wide range of products which include Textured Sound Absorbing Carpet Tiles Anti Static Commercial Office Carpet Tiles,100% KVL Nylon Sound Absorbing Carpet Tiles 50x50cm Office Carpet Flooring,Cream & Light Beige...
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | Constructed with pure KVL Nylon or PP material |
| Backing Material | Green PVC material / Bio-ReBac® (optional selection) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | One-tenth inch |
| Tile Size | 25x100 cm;50x50cm, 60x60cm, 100x100cm |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | Complies with ASTM E648 Class I (minimum 0.45 W/cm²) |
| Colorfastness | Achieves Grade 4 light fastness in 100h per AATCC 16E |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Tile Size | 25x100cm / 50x50cm / 60x60cm / 100x100cm |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Hand-tufted Rug – Soft Blue Abstract Watercolor Design |
| Material Options | Constructed with wool or Nylon yarn |
| Backing Material | Pure Cotton Fabric |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Lead Time | 20–30 days |
| Fire Rating | Meets the fire safety requirements of GB8624-2012 Class B1 |
| Color Fastness | Achieves Grade 4 performance as specified in QB/T 2755-2005 for carpet tiles |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Soft Blue Abstract Watercolor Hand Tufted Rug |
| Material Options | wool / Nylon |
| Backing Material | Cotton Cloth Base Layer |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Lead Time | 20–30 days |
| Fire Rating | Meets GB8624-2012 Class B1 |
| Color Fastness | QB/T 2755-2005 | Carpet Tiles Grade 4 Compliant |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Soft Blue Abstract Watercolor Hand-tufted Rug |
| Material Options | Premium wool or Nylon fiber |
| Backing Material | Cotton Cloth |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Lead Time | 20–30 days |
| Fire Rating | Compliant with GB8624-2012 Class B1 fire performance standard |
| Color Fastness | QB/T 2755-2005 | Carpet Tiles Grade 4 Complia |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Material Options | Nylon/ wool |
| Backing Material | Cotton Cloth |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Lead Time | 20–30 days |
| Product Name | Soft Blue Abstract Watercolor Hand-tufted Rug |
| Fire Rating | Meets GB8624-2012 Class B1 |
| Color Fastness | Grade 4 (Compliant with QB/T 2755-2005) |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Product Name | Soft Blue Watercolor Abstract Hand-tufted Rug |
| Material Options | Constructed with wool or Nylon yarn |
| Backing Material | Cotton Cloth Backing |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Lead Time | 20–30 days |
| Fire Rating | GB8624-2012 Class B1 Compliant |
| Color Fastness | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles" Grade 4 requirement |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$10-20/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | PP woven bag |
| Material Options | Nylon/ wool |
| Pile Weight | 88 oz |
| Pile Height | 10mm |
| Backing Material | Cotton Cloth |
| Tufting Gauge | 1/12 G |
| Lead Time | 20–30 days |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Luxury Area Rugs |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!