Products
Manufacturer of a wide range of products which include 100% KVL Nylon Sound Absorbing Carpet Tiles 50x50cm Office Carpet Flooring,Charcoal Grey Sound Absorbing Carpet Tiles Fireproof Sound Dampening Rug,Warm Taupe Select Elements ...
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Tile Size | 25x100cm / 50x50cm / 60x60cm / 100x100cm |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: Minimum order quantity: 1 square meter
Price: USD 9-12/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Product Name | Multi-Level Loop Carpet Tile |
| Material | 100% KVL (Nylon)/PP |
| Backing Material | Environmental PVC/ Bio-ReBac® (Optional) |
| Construction | Tufted Woven Loop Pile Jacquard Structure |
| Tufting Gauge | 1/10 inch |
| Smoke Density | Less than 450 |
| Pile Height | 3–5 mm |
| Pile Weight | 500 g/m² |
| Dye Method | 100% Solution Dyed |
| Total Thickness | Approx. 6 mm |
| Fire Rating | Class I (≥0.45 W/cm²) (ASTM E648) |
| Colorfastness | Grade 4 (100h) (AATCC 16E) |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Sound Absorbing Carpet Tiles |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Polypropylene / Nylon |
| Backing Material | PVC or Bitumen or PU or Non Woven |
| Construction | Tufted woven loop pile jacquard structure |
| Standard Tile Size | 50cm x 50cm (Standard); 25cm x 100cm; 60cm x 60cm; 100cm x 100cm |
| Total Thickness | 6.0 ± 0.5 mm |
| Tufting Gauge | 1/12 G |
| Pile Height | 4.0 ± 0.5 mm |
| Functional Features | Antibacterial, Anti-mite, and Advanced Anti-fouling treatment |
| Color fastness to sunlight | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles'Grade 4 |
| Customization | Pattern and material customization (7-10 days lead time) |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Select Elements Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Polypropylene / Nylon |
| Backing Material | PVC or Bitumen or PU or Non Woven |
| Construction | Tufted woven loop pile jacquard structure |
| Standard Tile Size | 50cm x 50cm (Standard); 25cm x 100cm; 60cm x 60cm; 100cm x 100cm |
| Total Thickness | 6.0 ± 0.5 mm |
| Tufting Gauge | 1/12 G |
| Pile Height | 4.0 ± 0.5 mm |
| Functional Features | Antibacterial, Anti-mite, and Advanced Anti-fouling treatment |
| Color fastness to sunlight | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles'Grade 4 |
| Customization | Pattern and material customization (7-10 days lead time) |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Select Elements Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | 100% PP /100% Nylon |
| Backing Material | Backing materials: PVC, Bitumen, Polyurethane (PU), or Non-woven fabric |
| Construction | Crafted with a tufted woven loop pile jacquard structure |
| Standard Tile Size | 50cm x 50cm (Standard); 25cm x 100cm; 60cm x 60cm; 100cm x 100cm |
| Total Thickness | 6.0 ± 0.5 mm |
| Tufting Gauge | 1/12 gauge pile construction |
| Functional Features | Advanced protective treatment for bacteria, dust mite and stain resistance |
| Color fastness to sunlight | Compliant with QB/T 2755-2005 "Carpet Tiles" Grade 4 requirement |
| Customization | Pattern and material customization available, with a standard lead time of 7–10 days |
| Fire Rating | Meets the fire safety requirements of GB8624-2012 Class B1 |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Select Elements Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Constructed with Polypropylene (PP) or Nylon yarn |
| Backing Material | Available backings: PVC / Bitumen / PU / Non-woven |
| Construction | Tufted woven loop pile with jacquard weave |
| Standard Tile Size | 50cm x 50cm (Standard); 25cm x 100cm; 60cm x 60cm; 100cm x 100cm |
| Total Thickness | 6.0 ± 0.5 mm |
| Tufting Gauge | 1/12 needle gauge |
| Functional Features | Treated with antibacterial, anti-mite and high-performance anti-fouling properties |
| Color fastness to sunlight | QB/T 2755-2005 | Carpet Tiles Grade 4 Compliant |
| Customization | Customizable patterns & materials, with a 7-10 day lead time |
| Fire Rating | Fire Rating: GB8624-2012 Class B1 |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Select Elements Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 square meter
Price: US$ 7-10/㎡
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 3000 square meter per day |
| Delivery Time | 25-30 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | Premium Polypropylene or Nylon fiber |
| Backing Material | PVC, Bitumen, PU or Non-woven backing options |
| Construction | Tufted loop pile jacquard construction |
| Standard Tile Size | 50cm x 50cm (Standard); 25cm x 100cm; 60cm x 60cm; 100cm x 100cm |
| Total Thickness | 6.0 ± 0.5 mm |
| Tufting Gauge | 1/12 Gauge |
| Functional Features | Triple-action finish: antibacterial, anti-mite & advanced stain-resistant |
| Color fastness to sunlight | Meets QB/T 2755-2005 standard with Grade 4 rating for carpet tiles |
| Customization | Customizable patterns & materials, with a 7-10 day lead time |
| Fire Rating | Meets GB8624-2012 Class B1 |
| Brand Name | Flooring Source |
| Model Number | Select Elements Carpet Tile |
| Certification | SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!