| Operating Temperature | - |
| Card Connection Mode | - |
| Height Above Board | - |
| Supplementary Features | - |
| Card Detection | - |
| Connector Type | - |
| Card Type | - |
| Description | Through Hole PC Card Sockets RoHS |
| Mfr. Part # | C70210M0083254 |
| Package | Through Hole |
| Model Number | C70210M0083254 |
View Detail Information
Explore similar products
Surface Mount CompactFlash Header with High Temperature Thermoplastic Insulation
High precision connector model JBL JBL-102312862 designed ensuring stable
SOFNG SIM 019B P6 Mini SIM Card Socket SMT Mounting Push Push Normally Closed
Low Profile CompactFlash Type I CF Card Header SMT with Long Guides and Inverse
Product Specification
| Operating Temperature | - | Card Connection Mode | - |
| Height Above Board | - | Supplementary Features | - |
| Card Detection | - | Connector Type | - |
| Card Type | - | Description | Through Hole PC Card Sockets RoHS |
| Mfr. Part # | C70210M0083254 | Package | Through Hole |
| Model Number | C70210M0083254 |
This Smart Card Connector, designed with a push-pull mechanism and wiping contacts, features a normally open switch that is active when no card is inserted. It is suitable for ID-1 cards conforming to ISO 7810 / 7816 standards and offers a mechanical lifetime of 500,000 mating cycles. Ideal for applications requiring reliable smart card interfacing.
| Specification | Details |
|---|---|
| Part Number | M-C702 10M008 325 4 Rev.d |
| Product Code | 201300690 |
| Number of Contacts | 8 data contacts + 1 switch |
| Switch Function | Normally open (NO) |
| Card Thickness | 0.76 0.08 mm |
| Operating Temperature | -25 C to +70 C |
| Storage Temperature | -40 C to +85 C |
| Contact Resistance (Data) | max. 100 m |
| Contact Resistance (Switch) | max. 1 |
| Insulation Resistance | >10 |
| Rated Voltage | <15 V DC |
| Rated Current | <1 A |
| Card Insertion Force | <10 N |
| Card Extraction Force | >1 N |
| Mechanical Lifetime | 500,000 mating cycles |
| Solder Paste Thickness (min.) | 0.15 mm |
| Dimensions (Overall) | 58.8 x 20.4 mm (approx.) |
| PCB Layout Dimensions | 54.2 x 20.4 mm (approx.) |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer
Year Established:
2009
Employee Number:
<300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou... Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!