| Operating Temperature | - |
| Card Connection Mode | 拔插式 |
| Height Above Board | 1.55mm |
| Supplementary Features | - |
| Card Detection | 有 |
| Connector Type | 卡座 |
| Card Type | MicroSD卡(TF卡) |
| Description | Push-Pull 1.55mm Connector and Ejector MicroSD Card (TF Card) PC Card Sockets RoHS |
| Mfr. Part # | 10102166A812A |
| Model Number | 10102166A812A |
View Detail Information
Explore similar products
Surface Mount CompactFlash Header with High Temperature Thermoplastic Insulation
High precision connector model JBL JBL-102312862 designed ensuring stable
SOFNG SIM 019B P6 Mini SIM Card Socket SMT Mounting Push Push Normally Closed
Low Profile CompactFlash Type I CF Card Header SMT with Long Guides and Inverse
Product Specification
| Operating Temperature | - | Card Connection Mode | 拔插式 |
| Height Above Board | 1.55mm | Supplementary Features | - |
| Card Detection | 有 | Connector Type | 卡座 |
| Card Type | MicroSD卡(TF卡) | Description | Push-Pull 1.55mm Connector and Ejector MicroSD Card (TF Card) PC Card Sockets RoHS |
| Mfr. Part # | 10102166A812A | Model Number | 10102166A812A |
The Micro SD Express 3-in-1 Solution offers backward compatibility with UHS-I (SD3.0) and UHS-II (SD4.0) standards, meeting Micro SD 7.1 specifications. It supports PCIe Gen3 x 1 lane and Gen4 x 1 lane, achieving transfer rates of 985Mb/s and 1970Mb/s, and utilizes the NVMe application protocol. This solution provides a user-friendly and flexible design with enhanced transfer rates and high reliability, featuring 5,000 mating cycles. The detect pin function ensures better protection and read functionality when a memory card is inserted. It is RoHS compliant, lead-free, and made with halogen-free resin material, meeting environmental, health, and safety requirements. Applications include Notebook PCs, Drones, Game Consoles, Digital Cameras, Pads, Infotainment systems, Smartphones, and Automotive Recorders.
| Specification | Details |
|---|---|
| Interface | PCIe Gen3 x 1 lane / Gen4 x 1 lane |
| Transfer Rate | 985Mb/s; 1970Mb/s |
| Application Protocol | NVMe |
| Backward Compatibility | UHS-I (SD3.0), UHS-II (SD4.0) |
| Durability | 5,000 mating cycles |
| Mating Force | 40N max. |
| Unmating Force | 0.5~40N |
| Normal Force | 30gf/Pin min. |
| Insulation Resistance | 100M min. (initial) |
| Contact Resistance | 100m max. (initial) |
| Current Rating | 0.5A |
| Operating Temperature Range | -40C to +85C |
| Packaging | Tape/Reel |
| Part Number (Micro SD express 3-in-1 solution, Push pull) | 10102166A812A |
| Part Number (Micro SD express push pull) | 101019961912A |
| Part Number (Micro SD express push push) | 101020156912A |
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer
Year Established:
2009
Employee Number:
<300
Ecer Certification:
Verified Supplier
Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou... Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. is a professional company focus on integrated circuit ic business. Hefei Purple Horn E-Commerce Co., Ltd. will also responsible with exporting and logistic business. there is professional factory Beijing Silk Road which focus on desigining and manufacture. Fou...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!