Products
Manufacturer of a wide range of products which include Light Weight Clay 230×114×65mm Insulating Refractory Brick 1200-1400C,0.6-1.0g/Cm3 Insulating Refractory Brick Heat Resistant Insulation Clay Brick,High Strength Wear-Resist...
MOQ: 1 Ton
Price: 200-500USD/T
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Paper box on Pallet |
| Name | Clay insulation brick |
| Bulk density | 0.6-0.8g/cm3 |
| Size | 230*114*65mm |
| Package | Packaged into Paper boxes and then put on pallet |
| Working Temperature | 1150-1300 degree |
| Al2O3 Content | less then 50% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | NG0.6 NG0.8 NG1.0 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: 200-500USD/T
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Paper box on Pallet |
| Name | Heat Resistant Insulation Clay Brick |
| Bulk density | 0.6-1.0g/cm3 |
| Size | 230*114*65mm or customized |
| Working Temperature | 1150-1300 degree |
| Application | High temperature Industrial Furnaces and kiln |
| Shape | Brick |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | NG0.6 NG0.8 NG1.0 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 200-400USD/T FOB
| Supply Ability | 6000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Jumbo bag or as requirements |
| Product name | High Strength Wear-Resistant Self-Flowing Castable |
| Application | Industrial Furnaces |
| Color | Gray |
| Raw material | High Alumina Bauxite,cement |
| Sample | Freely |
| Shape | Powder |
MOQ:
Price:
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | 25kg bag into jumbo bag |
| namRefractory castable materiale | High alumina castable |
| Al2o3 content (%) | 45-90% |
| Application | High temperature Industrial Furnaces |
| Usage | Furnace Liner, working lining casting |
| raw material | bauxite |
| Bulk density | 3.0-3.5g/cm3 |
| Brand Name | CH Refractories |
| Place of Origin | China |
| Model Number | GL & NT |
| Certification | ISO |
MOQ: 5 tons
Price: 500-700USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000 tons per month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | 25kg bag into jumbo bag |
| name | Corundum Castable |
| Shape | Powder to grain |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Application | Industrial Furnaces |
| Raw material | fused alumina |
| Type | refractory material mixture |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | GYJ |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | 25kg bag into jumbo bag |
| name | Low Cement Castable |
| Al2o3 content (%) | 65-85% |
| Usage | Fire Resistance Place |
| type | Fire Resistance Place |
| material | Castable |
| Refractoriness (degree) | 1500-1600 degree |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | LCC |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: FOB 400-600USD/T
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 10000 tons per month |
| Delivery Time | 5-8 working days |
| Packaging Details | 25kg bag into jumbo bag |
| name | Steel Fiber Castable |
| Shape | powder with steel fiber |
| Al2o3 content (%) | 75%-95% |
| Bulk density | 2.7~2.9g/cm3 |
| Application | high temperature Industrial Furnaces |
| Color | Gray |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-XWJ |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ:
Price:
MOQ:
Price:
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!