Products
Manufacturer of a wide range of products which include Phosphate Bonded High Alumina Fire Brick For Kiln Higher Strength,85% Al2O3 High Alumina Refractory Fire Brick For Various Industry Furnace,B322 B622 Fused Magnesia Chrome Bri...
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | High Alumina Brick |
| advantage | Higher strength |
| type | Factory, Customiable |
| Al2o3 content (%) | 55~75% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-500 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 10-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| Name | High Alumina Refractory Brick |
| Sample | Support sample |
| Size | 230x114x65mm or Customized |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Application | High Temperature Industrial Furnaces and kiln lining |
| Al2o3 content (%) | 45-85% |
| Color | Light Yellow |
| Type | Factory |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CHAH45~85, SK35~SK40 |
| Certification | ISO,SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Magnesite Chrome Brick |
| size | B322 B622 |
| shape | block |
| package | pallet |
| Mgo content (%) | 45-60 |
| Cr2O3 content (%) | 16-30 |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | B322 B622 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Chrome Magnesite Bricks |
| brand | B322 B622 |
| size | customized |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Mgo content (%) | 45-60% or as requirements |
| Cr2O3 content (%) | 16-30% or as requirements |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | B322 B622 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Magnesia Chrome Refractory |
| size | 230*114*65mm |
| Application | Industrial Furnaces, cement kiln |
| Bulk density | 3.2-3.38 g/cm3 |
| Mgo content (%) | 45-60 or customized |
| Cr2O3 content (%) | 16-30 or customized |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | B322 B622 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Magnesia Chrome Brick |
| size | customized |
| shape | brick |
| Material | Magnesite |
| Color | brown |
| Type | Refractory Material |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-ZMGe |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Sintered Magnesia Chrome Brick |
| size | OEM Avaliable |
| Feature | Good thermal shock resistance |
| raw Material | sintered Magnesia and refractory level chrome ore |
| Cro content (%) | customized |
| application | Metallurgy |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-ZMGe |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Nonferrous Metal Applied Sintered Magnesia Chrome Brick |
| Shape | standard or special shape |
| Feature | good refractoriness degree |
| Application | Nonferrous Metal Melting |
| bulk density | 3.2-3.38g/cm3 |
| usage | Nonferrous Metal Melting furnace |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-ZMGe |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Nonferrous Metal Applied Sintered Magnesia Chrome Brick |
| Shape | standard or special shape |
| size | B322 B622 |
| Mgo content (%) | 45-60 |
| Application | Nonferrous Metal Melting |
| usage | Nonferrous Metal Melting furnace |
| Brand Name | CH Refractories |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| name | Magnesia Chrome Brick |
| Feature | good refractoriness degree |
| Application | Nonferrous Metal Melting |
| bulk density | 3.2-3.38g/cm3 |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-ZMGe |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!