Products
Manufacturer of a wide range of products which include Light Weight Clay 230×114×65mm Insulating Refractory Brick 1200-1400C,0.6-1.0g/Cm3 Insulating Refractory Brick Heat Resistant Insulation Clay Brick,Phosphate Bonded High Alu...
MOQ: 1 Ton
Price: 200-500USD/T
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Paper box on Pallet |
| Name | Clay insulation brick |
| Bulk density | 0.6-0.8g/cm3 |
| Size | 230*114*65mm |
| Package | Packaged into Paper boxes and then put on pallet |
| Working Temperature | 1150-1300 degree |
| Al2O3 Content | less then 50% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | NG0.6 NG0.8 NG1.0 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: 200-500USD/T
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Paper box on Pallet |
| Name | Heat Resistant Insulation Clay Brick |
| Bulk density | 0.6-1.0g/cm3 |
| Size | 230*114*65mm or customized |
| Working Temperature | 1150-1300 degree |
| Application | High temperature Industrial Furnaces and kiln |
| Shape | Brick |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | NG0.6 NG0.8 NG1.0 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | High Alumina Brick |
| advantage | Higher strength |
| type | Factory, Customiable |
| Al2o3 content (%) | 55~75% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-500 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 10-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| Name | High Alumina Refractory Brick |
| Sample | Support sample |
| Size | 230x114x65mm or Customized |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Application | High Temperature Industrial Furnaces and kiln lining |
| Al2o3 content (%) | 45-85% |
| Color | Light Yellow |
| Type | Factory |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CHAH45~85, SK35~SK40 |
| Certification | ISO,SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Product name | Acid-Resistant Refractory Brick |
| Application | Industrial Furnaces,Hot Blast Stove,etc |
| Size | Customizable |
| Type | Factory |
| Refractoriness | 1580 degree min |
| Shape | Brick |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-AR |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | Phosphate-Bonded High Alumina Brick |
| advantage | Higher strength and good wear resistance |
| type | Factory, Customiable |
| application | rotary kiln |
| Al2o3 content (%) | 55~75% |
| Fe2o3 | 1.8Max |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: FOB 500-800USD/T
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 5000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | Corundum-Spinel Fire Brick |
| size | OEM |
| Application | Kiln Fire Bricks Widely Application |
| technicial | Sintered |
| Al2o3 content (%) | 80-88% |
| Material | Alumina Block |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | LMT |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | High Alumina Bricks Kiln Applied Phosphate Refractory Brick |
| advantage | Higher strength and good wear resistance |
| type | Factory, Customiable |
| application | rotary kiln |
| Al2o3 content (%) | 55~75% |
| Fe2o3 | 1.8Max |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-1000 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 10000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| Name | high alumina fire brick |
| Size | 230*114*65mm or Customized |
| Refractoriness (degree) | 1700 degree |
| Application | High Temperature Industrial Furnaces and kiln |
| Al2O3 content (%) | 55-90% |
| Package | Pallet |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | LZ55 |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-1000 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 10000 Ton per month |
| Delivery Time | 5-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| Name | High Alumina Brick |
| Shape | Brick |
| Size | Customized |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Application | High Temperature Industrial Furnaces and kiln liining |
| Al2o3 content (%) | 48-90 |
| Brand Name | CH Refractories |
| Place of Origin | China |
| Model Number | LZ55 |
| Certification | ISO |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!