Products
Manufacturer of a wide range of products which include Phosphate Bonded High Alumina Fire Brick For Kiln Higher Strength,85% Al2O3 High Alumina Refractory Fire Brick For Various Industry Furnace,Fired Ladle 1 QC Slide Gate System ...
MOQ: 5 tons
Price: 400-600USD/T FOB
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-30 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| name | High Alumina Brick |
| advantage | Higher strength |
| type | Factory, Customiable |
| Al2o3 content (%) | 55~75% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Ton
Price: USD 200-500 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Ton per month |
| Delivery Time | 10-15 working days |
| Packaging Details | Pallet |
| Name | High Alumina Refractory Brick |
| Sample | Support sample |
| Size | 230x114x65mm or Customized |
| Refractoriness (degree) | Common (1580°< Refractoriness< 1770°) |
| Application | High Temperature Industrial Furnaces and kiln lining |
| Al2o3 content (%) | 45-85% |
| Color | Light Yellow |
| Type | Factory |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CHAH45~85, SK35~SK40 |
| Certification | ISO,SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ:
Price:
MOQ: 5 tons
Price: USD 300-1000 per Ton
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 3000 tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Product name | Tundish Zirconium Sizing Nozzle |
| Size | can be customized |
| Application | Tundish |
| Type | Facotory |
| Raw material | ZrO2 |
| Bulk density | 3.8g/cm3-5.5g/cm3 |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-TZS |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 pcs
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 300 tons per month |
| Delivery Time | 30 working days |
| Packaging Details | Wooden carton |
| Name | Ladle Nozzle |
| Material | Al2O3-C |
| Bulk density | 2.7-2.9g/cm3 |
| Size | Customizable according to drawing |
| Package | Wooden carton |
| Application | Steel plant ladle |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | LT |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: FOB 350-500USD/T
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 3000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Product name | Monoblock Stopper |
| Application | steelmaking, Continuous Casting Machine |
| Color | Black |
| Type | Facotory |
| Raw material | Al2O3,SiC |
| Refractoriness | 1790 ℃ |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-MS |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: FOB 350-500USD/T
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Product name | slide gate plate |
| Application | Ladle,steelmaking |
| Color | Black |
| Type | Facotory |
| Bulk density | 2.9-3.0g/cm3 |
| Refractoriness | 1770°C-1790°C |
MOQ: 1000 pcs
Price: USD 30-60 per pcs
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 2000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Name | Submerged Entry Nozzle |
| Type | Facotory |
| Raw material | Al2O3,SiC |
| Refractoriness | 1790 ℃ |
| Application | Continuous Casting Machine |
| Al2o3 content (%) | 40%-45% |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-SEN |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 5 tons
Price: 400-700USD/T FOB
| Payment Terms | T/T, L/C |
| Supply Ability | 5000 Tons per month |
| Delivery Time | 15-20 working days |
| Packaging Details | Pallet or wooden carton |
| Material | Alumina,MgO |
| Size | can be customized |
| Application | Ladle |
| Type | Facotory |
| Name | Ladle Well Block |
| Color | Black |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-WB |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500 pcs
Price: USD 500-1000 per Ton
| Payment Terms | L/C, T/T |
| Supply Ability | 200 tons per month |
| Delivery Time | 25-35 working days |
| Packaging Details | Wooden carton |
| name | Ladle Shroud |
| Application | steel plant |
| usage | ladle |
| Size | Customizable |
| Feature | long service life |
| Refractoriness | 1770°C-1790°C |
| Brand Name | CH Refractories |
| Model Number | CH-CLT |
| Certification | ISO |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!