| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 250mA-300mA |
| Efficiency | 30-73% |
| Speed(RPM) | 5rpm-470rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Frame | NO |
| Motor Mounting Type | NO |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Rated Power | 1-50w |
| Rated voltage | 3-48V, 6v/12v/24v |
| Speed Rpm | 5rpm-470rpm |
| Torque | 10-300kgf.cm, 5-50kgf.cm |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-82SGM4468 |
| Voltage | 6v/12v/24v |
| Speed | 5rpm-470rpm |
| Round Gearbox size | 82.5*58*54mm |
| Power | 20/28w) |
| Direction | CW, CCW |
| Typical applications | Smart Instrument, Digital product, Automatic door-lock |
| Typical applications-1 | Medical equipment, Security monitoring, Smart home applicances, Robots |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-82SGM4468 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 250mA-300mA | Efficiency | 30-73% |
| Speed(RPM) | 5rpm-470rpm | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Frame | NO |
| Motor Mounting Type | NO | Protect Feature | Explosion-Proof |
| Rated Power | 1-50w | Rated voltage | 3-48V, 6v/12v/24v |
| Speed Rpm | 5rpm-470rpm | Torque | 10-300kgf.cm, 5-50kgf.cm |
| Type | Gear Motor | Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year | Geared motor model | FT-82SGM4468 |
| Voltage | 6v/12v/24v | Speed | 5rpm-470rpm |
| Round Gearbox size | 82.5*58*54mm | Power | 20/28w) |
| Direction | CW, CCW | Typical applications | Smart Instrument, Digital product, Automatic door-lock |
| Typical applications-1 | Medical equipment, Security monitoring, Smart home applicances, Robots | Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-82SGM4468 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | brush dc worm gear motor ,brush worm gear dc motor ,high power dc worm gear motor | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!