| Continuous Current(A) | about 200mA-300mA |
| Efficiency | 35%-50% |
| Speed(RPM) | 5rpm-300rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Frame | no |
| Motor Mounting Type | NO |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Rated Power | 1-50W |
| Rated voltage | 3-48V, 24v |
| Speed Rpm | 5rpm-300rpm |
| Torque | 1-560kgf.cm, 640/800(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-82SGM5294 |
| Gear box size | 82x59mm |
| Voltage | 24V 12v |
| Speed | 5rpm-300rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 1800/30(rpm) |
| Current | 800/1000(mA) |
| Output | 15/25(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Model Number | FT-82SGM5294 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Continuous Current(A) | about 200mA-300mA | Efficiency | 35%-50% |
| Speed(RPM) | 5rpm-300rpm | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Frame | no |
| Motor Mounting Type | NO | Protect Feature | Explosion-Proof |
| Rated Power | 1-50W | Rated voltage | 3-48V, 24v |
| Speed Rpm | 5rpm-300rpm | Torque | 1-560kgf.cm, 640/800(g.cm) |
| Type | Gear Motor | Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year | Geared motor model | FT-82SGM5294 |
| Gear box size | 82x59mm | Voltage | 24V 12v |
| Speed | 5rpm-300rpm | DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 1800/30(rpm) | Current | 800/1000(mA) |
| Output | 15/25(w) | Name | DC Worm Gear Motor |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied | Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Model Number | FT-82SGM5294 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | 24v dc worm gear motor ,24v worm gear dc motor ,5rpm dc worm gear motor | ||
Motor Data | ||||||||||||||||||
Motor Model | No Load | Load | Stall | |||||||||||||||
Motor Model | Rated Voltage | Speed | Current | Speed | Current | Output | Torque | Current | Torque | |||||||||
V | (rpm) | (mA) | (rpm) | (mA) | (w) | (g·cm) | (mA) | (g·cm) | ||||||||||
FT-5294 | 24 | 2300 | 200 | 1800 | 800 | 15 | 640 | / | / | |||||||||
FT-5294 | 24 | 4000 | 90 | 3000 | 1000 | 25 | 800 | / | / | |||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!