| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Efficiency | 45%-53% |
| Speed(RPM) | 5-300rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-489W |
| Rated voltage | 3-24V, custom |
| Torque | 1-800kgf.cm, 100kgf.cm |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-82SGM51ZY |
| Product Name | Worm Gear Motor |
| Typical applications | Machinery Equipment |
| Keywords | High Torque Gear Motor |
| Model Number | FT-82SGM51ZY |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied | Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Efficiency | 45%-53% | Speed(RPM) | 5-300rpm |
| Commutation | Brush | Construction | Permanent Magnet |
| Rated Power | 1-489W | Rated voltage | 3-24V, custom |
| Torque | 1-800kgf.cm, 100kgf.cm | Type | Gear Motor |
| Usage | Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-82SGM51ZY | Product Name | Worm Gear Motor |
| Typical applications | Machinery Equipment | Keywords | High Torque Gear Motor |
| Model Number | FT-82SGM51ZY | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | odm dc worm gear motor ,odm worm gear dc motor ,oem dc worm gear motor | ||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||
|
|
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||
|
FT-51ZY
|
24
|
2300
|
200
|
1800
|
800
|
15
|
640
|
/
|
/
|
|||||
|
FT-51ZY
|
24
|
4000
|
300
|
3000
|
1000
|
25
|
800
|
/
|
/
|
|||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!