| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Motor Type | FT- 65SGM390-97K |
| Gear Box Size | 65*58mm |
| Rated Voltage | 7.4v 12v 24v other can be customized |
| Rated Speed RPM | 1-100 RPM |
| Rated Torque | 2-30kgf.cm other can be customized |
| Stall Torque | 10-50kgf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized |
| Output Shaft | D -Cut ,Round other can be customized |
| Gear Ratio | 1:136 / 1:182 |
| Gearbox Efficiency % | 45% 53% 55% |
| Samples | 1-100 Pieces |
| MOQ | 1000 Pieces |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT- 65SGM390-97K |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Motor Type | FT- 65SGM390-97K | Gear Box Size | 65*58mm |
| Rated Voltage | 7.4v 12v 24v other can be customized | Rated Speed RPM | 1-100 RPM |
| Rated Torque | 2-30kgf.cm other can be customized | Stall Torque | 10-50kgf.cm other can be customized |
| Power | 1w 3w 5w 6w 10w 15w other can be customized | Output Shaft | D -Cut ,Round other can be customized |
| Gear Ratio | 1:136 / 1:182 | Gearbox Efficiency % | 45% 53% 55% |
| Samples | 1-100 Pieces | MOQ | 1000 Pieces |
| Name | DC Worm Gear Motor | Brand Name | FUTENG |
| Model Number | FT- 65SGM390-97K | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| Place of Origin | China | ||
| High Light | 24v dc worm gear motor ,24v worm gear dc motor ,big torque dc worm gear motor | ||
FT- 65SGM390-97K Excellent Quality Big Torque High Efficiency Silent 5v 6v12v 24v Mini Slow Speed Rpm Worm Gear motor with self-locking function
|
Brand |
Futeng /Customer’s Brand |
|
Model |
FT- 65SGM390-97K |
|
Name |
DC Worm Geared Motor |
|
Voltage |
8V 12V / 24V/3-24 Can Be Customized |
|
Power |
5/10/15/21W/ Can Be Customized |
|
No-load Speed |
2.5-470RPMCan Be Customized |
|
No-load Current |
420mA Can Be Customized |
|
Shaft type |
Central Circular Hole Can Be Customized |
|
Maximum Torque |
30KG.CM |
|
Weight |
280g(APPROX) |
|
Whether to adjust the speed |
Yes |
|
Whether forward or reverse |
Yes |
![]()
![]()
Product Feature
1. Very sturdy construction inside and outside. The outside shell is well build and has excellent access to mounting M4 screws.
2. Double Ball bearing and brushes have carbon pads construct, even under max load , Super quiet and smooth operation and last much longer life.
3. The motor is Gear DC motor with micro-turbine worm, you can change the wiring-connection to change motor rotation (CW / CCW);
4.Turbo worm geared motor with self-lock, that is, in the case of motor without electric, the output axis is fixed, self-lock;
5.The reducer output shaft arranged vertically with the motor shaft, whole motor output shaft relatively-short than general gear motor, widely used to be installed the dimensions requirements strictly occasion.
Product Advantages
Definition: The gear reduction motor is based on the ordinary DC motor and is equipped with a matching gear reducer.
Features: Small size, high strength, low noise long life
Function: Provide lower speed, larger torque,self-locking.
Advantage: Simplify space, increase torque, reduce speed rpm.
Important Notes
1. Motors are not allowed to be used beyond the limit of stall torque.
2. Please choose the power supply (DC: 2V/24V) reasonably according to the input voltage of the product.
3. Load torque = rated torque; load speed = rated speed when the load torque is to the rated torque; if the actual load exceeds the rated load, the actual output speed should be correspondingly reduced.
4. It is recommended to refer to the rated torque when selecting the model.
5. Damage to the internal components may occur when approaching/exceeding the limit of stall torque.
6. Reducing the motor speed will in a decrease in output torque.
7. There will be about 50db noise during the operation of the motor, which may vary slightly with the change of speed/.
Reduction ratio determines output torque! The larger the reduction ratio, the greater the torque and the lower the speed! (It's not the speed adjustment that determines if you lower the speed, the torque will decrease accordingly.)
![]()
Standard Export Carton & Shipping time
DHL: 3-5 working days ;
UPS: 5-7 working days;
TNT: 5-7 working days;
FedEx: 7-9 working days;
EMS: 12-15 working days; China
Post: Depends on ship to which country;
Sea: Depends on ship to which country
![]()
FAQ
Q:1.What kind of motors you can provide?
A: For now, we mainly provide permanent magnet brushed dc motors (including vibration motors, low voltage dc motors and high voltage dc motors) with diameter range in 6~80mm and also Dia10~80mm size gear motors.
Q:2. Can you send me a price list?
A: For all of our motors, they are customized based on different requirements like lifetime, noise, voltage, and shaft etc. The price also varies according to annual quantity. So it's really difficult for us to provide a price list. If you can share your detailed requirements and annual quantity, we'll see what offer we can provide.
Q:3. What's the lead time for regular order?
A: For orders, the standard lead time is 35-40 days and this time can be shorter or longer based on different model, period and quantity.
Q:4. Is it possible for you to develop new motors if we can provide tooling cost?
A: Yes. Please kindly share the detailed requirements like performance, size, annual quantity, target price etc. Then we'll make our evaluation to see if we can arrange or not.
Q:5. Can I get some sample?
A: It depends. If only a few samples for personal use or replacement, I am afraid it'll be difficult for us to provide because all of our motors are custom made and no stock available if there is no further needs. If just sample testing before the official order and our MOQ, price and other terms are acceptable, we'd love to provide samples.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!