| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA |
| Efficiency | 48%-95% |
| Speed(RPM) | 1rpm-600rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-80kfg.cm, 220/280/280/260(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM545 |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 4000/6000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 500/350/170/200(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM545 |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 430mA-2500mA | Efficiency | 48%-95% |
| Speed(RPM) | 1rpm-600rpm | Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet | Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-80kfg.cm, 220/280/280/260(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM545 | Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V | Speed | 1rpm-600rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays | Rotating speed | 4000/6000/6000/9000(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v | Current | 500/350/170/200(mA) |
| Output | 9.7/44.4/10.8/18.5(w) | Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM545 | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | 6V DC Worm Gear Motor ,Electric DC Worm Gear Motor ,70rpm Reducer Gearbox Motor | ||
High Torque 1-70rpm Reducer Gearbox Motor 5v 6v Electric DC Worm Gear Motor For Smart Door Lock Home Appliances
|
Gearbox Data:
|
|
|
||
|
Gear stage
|
3
|
4
|
||
|
Reduction ratio (K)
|
54,75,106
|
202,250,313,402,548,663,804,1327
|
||
|
Gear box length L(mm)
|
31
|
31
|
||
|
Rated torque (kg·cm)
|
7
|
10
|
||
|
Instant torque (kg·cm)
|
12
|
17
|
||
|
Gearbox efficiency (%)
|
53%
|
48%
|
||
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-545
|
6
|
4000
|
500
|
3300
|
2500
|
9.7
|
220
|
12000
|
1100
|
|||||||||
|
FT-545
|
12
|
6000
|
350
|
4500
|
2300
|
44.4
|
280
|
7000
|
1200
|
|||||||||
|
FT-545
|
24
|
6000
|
170
|
5150
|
1000
|
10.8
|
280
|
5200
|
2100
|
|||||||||
|
FT-545
|
24
|
9000
|
200
|
7900
|
1900
|
18.5
|
260
|
15000
|
1800
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!