| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA |
| Efficiency | 53-85% |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-180kgf.cm, 130/300/90/130(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM31ZY |
| Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5500/9000/3500/5500(rpm) |
| Current | 180/300/100/160(mA) |
| Output | 5.5/21/2.5/5.6(w) |
| Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM31ZY |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C,D/A,D/P,T/T,Western Union,MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Continuous Current(A) | about 110mA-550mA | Efficiency | 53-85% |
| Commutation | Brush | Construction | Permanent Magnet |
| Torque | 1-180kgf.cm, 130/300/90/130(g.cm) | Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home | Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-58SGM31ZY | Gear box size | 58*40.1mm |
| Voltage | 1-24V | Speed | 1rpm-600rpm |
| Rotating speed | 5500/9000/3500/5500(rpm) | Current | 180/300/100/160(mA) |
| Output | 5.5/21/2.5/5.6(w) | Name | DC Worm Gear Motor |
| Model Number | FT-58SGM31ZY | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | Double Shaft Dc Worm Gear Motor ,Double Shaft DC Gear Motor 12V ,Double Shaft Worm Gear Motor 24V | ||
Wholesale Customized Double Shaft Dc Worm Gear Motor For Intelligent Equipments
|
Gearbox Data:
|
|
|
||
|
Gear stages
|
3
|
4
|
||
|
Reduction ratio (K)
|
54,75,106
|
202,250,313,402,548,663,804,1327
|
||
|
Gear box length L(mm)
|
31
|
19
|
||
|
Rated torque (kg·cm)
|
7
|
0.5
|
||
|
Instant torque (kg·cm)
|
12
|
1.5
|
||
|
Gearbox efficiency (%)
|
53%
|
/
|
||
|
Motor Data
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
|
No Load
|
|
Load
|
|
|
|
Stall
|
|
|||||||||
|
Motor Model
|
Rated Voltage
|
Speed
|
Current
|
Speed
|
Current
|
Output
|
Torque
|
Current
|
Torque
|
|||||||||
|
|
V
|
(rpm)
|
(mA)
|
(rpm)
|
(mA)
|
(w)
|
(g·cm)
|
(mA)
|
(g·cm)
|
|||||||||
|
FT-31ZY
|
12
|
5500
|
180
|
4100
|
750
|
5.5
|
130
|
3500
|
520
|
|||||||||
|
FT-31ZY
|
12
|
9000
|
300
|
6700
|
1500
|
21
|
300
|
6500
|
1200
|
|||||||||
|
FT-31ZY
|
24
|
3500
|
100
|
2600
|
220
|
2.5
|
90
|
850
|
360
|
|||||||||
|
FT-31ZY
|
24
|
5500
|
160
|
4100
|
320
|
5.6
|
130
|
1700
|
520
|
|||||||||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!