| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable |
| Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Slow Speed DC Motor |
| Continuous Current(A) | 30mA-5500mA |
| Efficiency | 73-95% |
| Speed(RPM) | 2rpm-200rpm |
| Commutation | Brush |
| Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof |
| Torque | 1-150kgf.cm, 80/95/100/90(g.cm) |
| Type | Gear Motor |
| Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year |
| Geared motor model | FT-65SGM390 |
| Gear box size | 65*38mm |
| Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-200rpm |
| DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) |
| Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 400/180/80/100(mA) |
| Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Model Number | FT-65SGM390-Chamfered |
| Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
View Detail Information
Explore similar products
FT-65SGM390 Worm Geared Motor 24V 12V DC Gear Motor for Intelligence Door Lock
Customized High Torque High Power FT-65SGM390 6v 8v 12v 24V DC Worm Gear Motor
FT-65SGM390 8v 7.4v Worm Gear Motor for Home Appliance Smart Lock
Factory Custom FT-63SGM190 8v12v 24v High Torque Slow Speed DC Worm Gear Motor
Product Specification
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram | Supply Ability | 8000 0000 |
| Delivery Time | 15-30 days/Negotiable | Packaging Details | Standard Export Carton & Customzied |
| Name | High Torque Slow Speed DC Motor | Continuous Current(A) | 30mA-5500mA |
| Efficiency | 73-95% | Speed(RPM) | 2rpm-200rpm |
| Commutation | Brush | Construction | Permanent Magnet |
| Protect Feature | Explosion-Proof | Torque | 1-150kgf.cm, 80/95/100/90(g.cm) |
| Type | Gear Motor | Usage | Boat, Car, Electric Bicycle, Fan, Home Appliance, Cosmetic Instrument, Smart Home |
| Warranty | 3 months ~ 1 year | Geared motor model | FT-65SGM390 |
| Gear box size | 65*38mm | Voltage | 1-24V |
| Speed | 2rpm-200rpm | DC gear motors are widely used | Robots, electronic locks, public bicycle locks, relays |
| Rotating speed | 10000/6000/6000/7500(rpm) | Rated voltage | 6v/12v/24v |
| Current | 400/180/80/100(mA) | Output | 15/10.2/10.32/12.96(w) |
| Model Number | FT-65SGM390-Chamfered | Brand Name | FUTENG |
| Place of Origin | China | Certification | CE/ROHS/FCC/REACH/ISO14001/ ISO9001/ISO45001/IATF16949 |
| High Light | High Torque Slow Speed DC Motor 3V ,High Torque Slow Speed DC Motor 24V ,FT-65SGM390 High Torque DC Motor | ||
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
May 25th
Total Annual:
350 000 000-500 000 000
Employee Number:
200~500
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha... Dongguan Futeng Motor Co., Ltd. Registered Capital: 10 million yuan Industry: Manufacture of micro reduction motors- Manufacture of motors Main business: one-stop service including production, R&D, sales, and processing: processing micro-motors, gear motors, gearboxes, plastic, ha...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!