| Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8SOIC |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® |
| Series | - |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 78.1k |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-IC |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Data Interface | Serial |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Channels | 1 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Type | Isolated Module |
| Base Product Number | ADUM7701 |
View Detail Information
Explore similar products
ICL7135CQI+
MAX197AEAI+
MAX199BCNI+
PCM1774RGPR
Product Specification
| Description | IC ADC 16BIT SIGMA-DELTA 8SOIC | Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Active | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)Digi-Reel® | Series | - |
| Resolution (Bits) | 16 b | Sampling Rate (Per Second) | 78.1k |
| Supplier Device Package | 8-SOIC-IC | Voltage Supply Source | Single Supply |
| Data Interface | Serial | Mfr | Analog Devices Inc. |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | Number of Channels | 1 |
| Package / Case | 8-SOIC (0.295", 7.50mm Width) | Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Type | Isolated Module | Base Product Number | ADUM7701 |
| High Light | data acquisition ic 78.1k ,Surface Mountdata acquisition ic ,ADUM7701-8BRIZ-RL7 | ||
Isolated Module 16 b 78.1k Serial 8-SOIC-IC
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!