| Description | IC DAS 12BIT 133K 20SOIC |
| Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Obsolete |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube |
| Series | - |
| Resolution (Bits) | 12 b |
| Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Data Interface | Serial |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 8 |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Type | Data Acquisition |
| Base Product Number | MAX186 |
View Detail Information
Explore similar products
ICL7135CQI+
MAX197AEAI+
MAX199BCNI+
PCM1774RGPR
Product Specification
| Description | IC DAS 12BIT 133K 20SOIC | Category | Integrated Circuits (ICs)Data AcquisitionADCs/DACs - Special Purpose |
| Product Status | Obsolete | Mounting Type | Surface Mount |
| Package | Tube | Series | - |
| Resolution (Bits) | 12 b | Sampling Rate (Per Second) | 133k |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated | Voltage Supply Source | Dual ± |
| Data Interface | Serial | Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Number of Channels | 8 | Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC | Type | Data Acquisition |
| Base Product Number | MAX186 | ||
| High Light | 133k data acquisition ic ,8 Channels data acquisition ic ,MAX186DEWP | ||
Data Acquisition 12 b 133k Serial 20-SOIC
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Agent,Importer,Exporter,Seller
Year Established:
2008
Total Annual:
50M-65M
Employee Number:
100~300
Ecer Certification:
Active Member
Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi... Original ICs Component Co.,Ltd ,the subsidiary company of ChinaPCBone technology Limited,ChinaPCBone was founded in 2008, we have three branches which were dedicated to PCB manufacturing services, PCB Assembly services, components sourcing services, and box-building with reasonable price,due to Covi...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!