China New 21.3 inch NL160120AM27-06 Medical LCD display screen
  1. China New 21.3 inch NL160120AM27-06 Medical LCD display screen
New 21.3 inch NL160120AM27-06 Medical LCD display screen
Model Name NL160120AM27-06
Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI
Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457(W)×350(H) mm
Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 1800 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC
Model Number NL160120AM27-06
Model Name NL160120AM27-06 Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457(W)×350(H) mm Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 1800 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 700:1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC Model Number NL160120AM27-06
Place of Origin China
NL160120AM27-06 LCD Panel Product details :
NEC LCD Screen NL160120AM27-06
Manufacturer NEC
Model Name NL160120AM27-06
Screen Size 21.3inch
Active Area 432(W)×324(H) mm
Bezel Opening -
Outline (mm) 457(W)×350(H) mm
Treatment Antiglare
Luminance 1800 cd/m² (Typ.)
Viewing angle 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10)
Response 30 (Typ.)(Tr+Td) ms
Best View on Symmetry
Work Mode SA-SFT, Normally Black, Transmissive
Color Depth Grayscale
Backlight 16 pcs CCFL , With Inverter
Weight 2.61Kgs (Typ.)
Used for Medical Imaging
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit)
Voltage Supply 12.0V (Typ.)
Environment Operating Temp.: 0 ~ 55 °C ; Storage Temp.: -20 ~ 60 °C