China 12.0V Typ NL160120AC27-37 Medical LCD display screen
  1. China 12.0V Typ NL160120AC27-37 Medical LCD display screen
12.0V Typ NL160120AC27-37 Medical LCD display screen
Model Name NL160120AC27-37
Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI
Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457×350×22 (H×V×D)
Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 900 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1400 : 1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC
Model Number NL160120AC27-37
Model Name NL160120AC27-37 Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457×350×22 (H×V×D) Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 900 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1400 : 1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC Model Number NL160120AC27-37
Place of Origin China
NL160120AC27-37 LCD Panel Product details :
NLT LCD Screen NL160120AC27-37
Manufacturer NLT
Model Name NL160120AC27-37
Screen Size 21.3inch
Active Area 432(W)×324(H) mm
Bezel Opening 438.2(W)×330.0(H) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (2H)
Luminance 900 cd/m² (Typ.)
Viewing angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Response 20/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode SFT, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight WLED , 70K hours , With LED Driver
Mass 2.70/2.98Kgs (Typ./Max.)
Used for Medical Imaging
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , Connector 30 pins
Voltage Supply 12.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 60 °C