China 30 pins 94PPI NL160120AC27-32B LCD display screen
  1. China 30 pins 94PPI NL160120AC27-32B LCD display screen
  2. China 30 pins 94PPI NL160120AC27-32B LCD display screen
30 pins 94PPI NL160120AC27-32B LCD display screen
Model Name NL160120AC27-32B
Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI
Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457(W)×350(H) ×23(D) mm
Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 760 cd/m² (Typ.)
Contrast Ratio 1200 : 1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC
Model Number NL160120AC27-32B
Model Name NL160120AC27-32B Diagonal Size 21.3"
Resolution 1600(RGB)×1200, UXGA 94PPI Active Area 432(W)×324(H) mm
Outline (mm) 457(W)×350(H) ×23(D) mm Pixel layout RGB Vertical Stripe
Luminance 760 cd/m² (Typ.) Contrast Ratio 1200 : 1 (Typ.) (TM)
Brand Name NEC Model Number NL160120AC27-32B
Place of Origin China
NL160120AC27-32B LCD Panel Product details :
NEC LCD Screen NL160120AC27-32B
Manufacturer NEC
Model Name NL160120AC27-32B
Screen Size 21.3inch
Active Area 432(W)×324(H) mm
Bezel Opening 438.2(W)×330.0(H) mm
Treatment Antiglare, Hard coating (2H)
Luminance 760 cd/m² (Typ.)
Viewing angle 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥10)
Response 20/20 (Typ.)(Tr/Td) ms
Good View at Symmetry
Work Mode UA-SFT, Normally Black, Transmissive
Color Depth 16.7M 72% NTSC
Backlight WLED , 70K hours , With LED Driver
Mass 2.70/2.98Kgs (Typ./Max.)
Used for Medical Imaging
Refresh Rate 60Hz
Touchscreen Without
Signal Type LVDS (2 ch, 8-bit) , 30 pins Connector
Voltage Supply 12.0V (Typ.)
Max. Ratings Storage Temp.: -20 ~ 60 °C Operating Temp.: 0 ~ 60 °C