| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | - |
| motor power (kw) | 45 |
| model number | STE-500S |
| weight (t) | 72 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Engine, Other |
| Machine name | 500ton closed double precision punch |
| Punching capacity | 500ton for pneumatic press machine |
| Long slider length | 300mm for stamping machine |
| Slider strokes per minute | 20-40SPM for high security number plate punching machine |
| Maximum mode height | 600mm for tablet press machine |
| Slider adjustment amount | 150mm for hole punching machine |
| Slider guide position stucture | 4 corner 8 guide structure |
| After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets |
| Color | Black&Customer Request |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
View Detail Information
Explore similar products
StE-400 Auto Square Pneumatic Punch Machine Steel Sheet Stamping Press
H Frame Double Crank Press Punching Machine 200ton Metal Stamping Press
80ton High Accuracy Pneumatic Punching Machine 7.5kW for Metal Sheet Stamping
STE-400 Automatic Square Pneumatic Punch Machine 400Ton for Steel Sheet Stamping
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 | Packaging Details | WOODEN BOX |
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm | power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China | brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V | dimension(l*w*h) | - |
| motor power (kw) | 45 | model number | STE-500S |
| weight (t) | 72 | key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year | machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided | core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Engine, Other |
| Machine name | 500ton closed double precision punch | Punching capacity | 500ton for pneumatic press machine |
| Long slider length | 300mm for stamping machine | Slider strokes per minute | 20-40SPM for high security number plate punching machine |
| Maximum mode height | 600mm for tablet press machine | Slider adjustment amount | 150mm for hole punching machine |
| Slider guide position stucture | 4 corner 8 guide structure | After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets | Color | Black&Customer Request |
| Brand Name | QIAOSEN | Model Number | STE-400 |
| Certification | CE / ISO14001 | Place of Origin | China |
| High Light | Pneumatic Power Press Punching Machine ,Power Press Punching Machine 500ton ,Sheet Metal Pneumatic Punching Press | ||
| NO | Item | Unit | STE-500S | STE-500H |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Punching capacity | ton | 500 | |
| 2 | Ability occurrence point | mm | 8 | 5 |
| 3 | Long slider length | mm | 300 | 180 |
| 4 | Slider strokes per minute | SPM | 20-40 | 25-50 |
| 5 | Maximum mode height | mm | 600 | 500 |
| 6 | Slider adjustment amount | mm | 150 | |
| 7 | Up platform area | mm | 2500*1000 | |
| 8 | Down platform area | mm | 2800*1100 | |
| 9 | Platform to floor distance | mm | 1550 | |
| 10 | Side opening | mm | 1000*700 | |
| 11 | Main motor power | KW*P | 45*4 | |
| 12 | Slider adjust device | KW*P | 3*4 | |
| 13 | Air pressure | kg/cm² | 6 | |
| 14 | Punch accuracy grade | JIS 1 |
Dongguan Qiaosen Machinery Co., Ltd, which has our own factory located in Jiangsu province, was established in 2016. Located close to Shanghai city with very convenient transportation, we are a birthplace of creative minds and gifted talents. Our factory took the lead in passing authentication of the ISO9001:2008 quality management system.
We are a factory specialized in the production of hydraulic press machines. Our main products include 10 tons to 2000 tons press machines with 8 series and more than 100 types, including single column, four column, C frame, H frame and all kinds of press machines, punching machines, folding machines, and cutting machines. These are used in aviation, space flight, automobile, ship, light appliance, daily used hardware and more.
All along, our company products with exquisite design, reasonable price, excellent quality and efficient after-sales service and technical support have received the affirmation of customers at home and abroad. Our products sell well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and are exported to United States, Japan, Russia, European Union, Southeast Asia, the Middle East and other countries.
Who are we?
A: Our factory is located in Wuxi, China with a branch company in Dongguan, starting from 2016. We sell to Southeast Asia (50.00%), Mid East (30.00%), Africa (10.00%), South Asia (5.00%), Northern Europe (4.00%), Eastern Europe (1.00%). There are total about 51-100 people in our office.
Why select us?
A: We are high end quality punching machine manufacturer and we promise customers will never regret if they choose our brand.
How about your delivery time?
A: Usually it takes about 25 to 40 working days after receiving your advance payment.
Do you provide after-sale service?
A: Our technical and quality team will support you any time if you need us.
Can I do different color machine?
A: Yes, we can customize your own colors to match your production line.
Can the touch screen board language change to others?
A: Yes, we can do it according to your requirement like Spanish, French etc.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!