| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| motor power (kw) | 18.5 |
| model number | STE-200S |
| weight (t) | 35 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump |
| Force location | 6mm for metal stamping machine |
| Slider length | 250mm for punching machine hole |
| Slider strokes per minute | 20-50SPM for machine punch |
| Die shut height | 500mm for mechanical punching machine |
| Slider adjustment amount | 120mm for machine power press |
| Slider area | 1850*750mm |
| Bolster area | 2200*940mm |
| Side opening | 1100mm for metal pressing machine |
| Main motor power | 18.5*4 for steel sheet punching machine |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
StE-400 Auto Square Pneumatic Punch Machine Steel Sheet Stamping Press
80ton High Accuracy Pneumatic Punching Machine 7.5kW for Metal Sheet Stamping
High Accuracy Pneumatic Power Press Punching Machine 500ton for Sheet Metal
STE-400 Automatic Square Pneumatic Punch Machine 400Ton for Steel Sheet Stamping
Product Specification
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm | power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China | brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 | motor power (kw) | 18.5 |
| model number | STE-200S | weight (t) | 35 |
| key selling points | High-Accuracy | warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided | video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump | Force location | 6mm for metal stamping machine |
| Slider length | 250mm for punching machine hole | Slider strokes per minute | 20-50SPM for machine punch |
| Die shut height | 500mm for mechanical punching machine | Slider adjustment amount | 120mm for machine power press |
| Slider area | 1850*750mm | Bolster area | 2200*940mm |
| Side opening | 1100mm for metal pressing machine | Main motor power | 18.5*4 for steel sheet punching machine |
| Air pressure | 6kg/cm^2 | Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN | Certification | CE / ISO14001 |
| High Light | Double Crank Press Punching Machine ,H Frame Press Punching Machine ,200ton Metal Stamping Press | ||
| product name | metal forming power press punching machine |
| Mode | STE-200S |
| Punching capability | 200Ton punching machine |
| Force location | 6mm |
| Slider length | 250mm |
| Slider strokes per minute | 20-50SPM |
| Die shut height | 500mm |
| Slider adjustment amount | 150mm |
| Slider area | 1850*750mm |
| Bolster area | 2200*940mm |
| Side opening | 700*600mm |
| Main motor power | 18.5*4 |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Punch precision level | JIS 1 |
1.The high-strength fuselage structure has small deformation and high precision. 2.Pneumatic wet clutch brake (integrated): environmentally friendly, non-polluting, low noise and long service life. 3.The slider adopts four-corner and eight-sided guides to carry large eccentric loads,ensuring long-term and stable maintenance of stamping accuracy. 4.The slider guide adopts"high-frequency quenching" and "rail grinding process",which has small wear, high precision,long precision maintenance time and improved die life. 5.The use of forced thin oil circulation lubrication device:energy saving,environmental protection,with automatic alarm function,can increase the number of punching by adjusting the amount of oil. 6.The crankshaft is made of high-strength alloy 42CrMo,which is 1.3times stronger than 45 steel and has a longer service life. 7.The copper sleeve is made of tin phosphor bronze ZQSn10-1,which is 1.5 times stronger than ordinary BC6 brass.It adopts high-sensitivity hydraulic overload protection device,which can effectively protect the service life of punch and die. 8.Standard Japanese SMC pressure regulator ,oil mister, air filter. 9.Standard touch screen,famous brand motor. 10.Optional mat (air cushion)
Warranty and service:
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Jiangsu province, established in 2016,Closed to shanghaicity and transportation is very convenient, a birth place of creative minds and gifted talents. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:2008 quality management system . A factory specialized in the production of hydraulic press machine. Mainly products 10 tons to 2000 tons press machine with 8 series, have more than 100 types, link single column, four column, c frame, h frame and all kinds of press machine, punching machine, folding machine, cutting machine, is used in aviation, space flight, automobile, ship, light appliance, daily used hardware and so on. All along, the company products with exquisite design, reasonable price, excellent quality and efficient after-sales service and technical support, received the affirmation of customers at home and abroad, sell well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and exported to United States, Japan, Russia, European Union, southeast Asia, the Middle East and other countries.
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!