Products
Manufacturer of a wide range of products which include High Quality 2 in 1 Straightening Feeder Decoiler for Steel Coil Materials with,High Precision 2-in-1 Metal Straightening Machine with CNC/PLC Control for,STE-200S Heavy Duty ...
MOQ: 1
Price: $1945/cases 1cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 10-30day |
| Packaging Details | Standard |
| Product name | 2 in 1 automatic flattening machine |
| Leveling thickness | 0.5-3.2mm for steel plate leveling machine |
| Material width | 200mm for metal decoil leveling |
| Material inside diameter | 450-530mm for uncoiler machine |
| Material outer diameter | 1200mm for metal unwinding |
| Correction speed | 15m/min for automatic metal straightener |
| Keyword | metal straightening machine |
| Color | Customizable |
| Key Selling Points | Easy to Operate |
| MOQ | 1 set |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | GO-200 |
| Certification | CE / ISO 14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $8000\1-4 CASE
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Steel Plate Thickness | 0-1.6mm |
| Capacity | Up to 10mm thickness |
| Machine Weight | 2000-5000 kg |
| Motor Hp | 3HP |
| Power Source | Mechanical |
| Controlsystem | CNC / PLC |
| Cnc Or Not | Normal |
| Control System | PLC control with touchscreen interface |
| Material Width | 200mm for metal decoil leveling |
| Roller Material | Hardened steel |
| Item Name | leveling machine |
| Maximum Thickness | Up to 20 mm |
| Operating Voltage | 380V/50Hz |
| Adjustment Method | four point independent |
| Voltage | 380 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | NGUL |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $220,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Up Platform Area | 2200*900mm |
| Bolster Area | 2200*940mm |
| Main Motor Power | 37*4 |
| Machine Dimensions | 600 x 400 x 800 mm |
| Color | Black&Customer Request |
| Long Slider Length | 300mm for stamping machine |
| Die Shut Height | 450mm |
| Voltage | 220V/380V |
| Machine Type | Punching Machine |
| Cnc Or Not | Normal |
| Frame Material | Cast iron |
| Core Components | Pump |
| Machinery Test Report | Provided |
| Application | Sheet metal punching, leather cutting, plastic shaping |
| Side Opening | 500*380mm |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-200S |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $220,000/pieces 1-4 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Up Platform Area | 2200*900mm |
| Bolster Area | 2200*940mm |
| Main Motor Power | 37*4 |
| Machine Dimensions | 600 x 400 x 800 mm |
| Color | Black&Customer Request |
| Long Slider Length | 300mm for stamping machine |
| Die Shut Height | 450mm |
| Voltage | 220V/380V |
| Machine Type | Punching Machine |
| Cnc Or Not | Normal |
| Frame Material | Cast iron |
| Core Components | Pump |
| Machinery Test Report | Provided |
| Application | Sheet metal punching, leather cutting, plastic shaping |
| Side Opening | 500*380mm |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-200S |
| Certification | CE\ISO |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $44266/cases 1-4 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1set 90days |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 100 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| motor power (kw) | 7.5 |
| model number | STE-80H |
| weight (t) | 80 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Pressure Vessel, Engine |
| Slider adjustment amount | 80mm |
| Up platform area | 1200*520mm |
| Down platform area | 1400*620mm |
| Platform to floor distance | 950mm |
| Main motor power | 7.5*4 |
| Air pressure | 6 |
| side opening | 500*380mm |
| After-sales Service Provided | Online support |
| Package | standard package |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-80 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $180,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V |
| motor power (kw) | 37 |
| model number | STE-400H |
| weight (t) | 400 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump |
| Force location | 3mm |
| Slider length | 180mm |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Die shut height | 450mm |
| Slider adjustment amount | 120mm |
| Up platform area | 2200*900mm |
| Down platform area | 2500*1000mm |
| Side opening | 900*650mm |
| Main motor power | 37*4 |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ:
Price: $220,000/pieces 1-4 pieces
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380 |
| motor power (kw) | 18.5 |
| model number | STE-200S |
| weight (t) | 35 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump |
| Force location | 6mm for metal stamping machine |
| Slider length | 250mm for punching machine hole |
| Slider strokes per minute | 20-50SPM for machine punch |
| Die shut height | 500mm for mechanical punching machine |
| Slider adjustment amount | 120mm for machine power press |
| Slider area | 1850*750mm |
| Bolster area | 2200*940mm |
| Side opening | 1100mm for metal pressing machine |
| Main motor power | 18.5*4 for steel sheet punching machine |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Place of Origin | China |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Certification | CE / ISO14001 |
MOQ: 1
Price: $183,000/cases 1-9 cases
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 300mm |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Guangdong, China |
| brand name | QIAOSEN |
| voltage | 380V |
| dimension(l*w*h) | - |
| motor power (kw) | 45 |
| model number | STE-500S |
| weight (t) | 72 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Bearing, Pump, Gear, Motor, PLC, Engine, Other |
| Machine name | 500ton closed double precision punch |
| Punching capacity | 500ton for pneumatic press machine |
| Long slider length | 300mm for stamping machine |
| Slider strokes per minute | 20-40SPM for high security number plate punching machine |
| Maximum mode height | 600mm for tablet press machine |
| Slider adjustment amount | 150mm for hole punching machine |
| Slider guide position stucture | 4 corner 8 guide structure |
| After Warranty Service | Video technical support, Online support, Spare parts |
| Material | 42CrMo used for Crankshaft, ZQSn10-1 used for Copper sets |
| Color | Black&Customer Request |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $180,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Slide Stroke (mm) | 180 |
| Weight (t) | 400 |
| Machinery Test Report | Provided |
| Video Outgoing-inspection | Provided |
| Slider Length | 180mm |
| Up Platform Area | 2200*900mm |
| Side Opening | 900*650mm |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1
Price: $180,000/pieces 1-9 pieces
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 25-60 |
| Packaging Details | WOODEN BOX |
| Noise Level | Less than 75 dB |
| Safety Features | Emergency Stop Button, Safety Guard |
| Voltage | 220V/380V |
| Power Source | Compressed Air |
| Punching Speed | 30-60 punches per minute |
| Operating Pressure | 0.5-0.7 MPa |
| Material Compatibility | Metal, Plastic, Leather |
| Punching Capacity | Up to 6 mm thickness |
| Application | Sheet metal punching, leather crafting, plastic shaping |
| Control Type | Manual/Foot Pedal |
| Frame Material | Steel |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Certification | CE / ISO14001 |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!