| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 |
| Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal |
| machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 |
| power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China |
| brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V |
| motor power (kw) | 37 |
| model number | STE-400H |
| weight (t) | 400 |
| key selling points | High-Accuracy |
| warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided |
| video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump |
| Force location | 3mm |
| Slider length | 180mm |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Die shut height | 450mm |
| Slider adjustment amount | 120mm |
| Up platform area | 2200*900mm |
| Down platform area | 2500*1000mm |
| Side opening | 900*650mm |
| Main motor power | 37*4 |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 |
| Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 |
View Detail Information
Explore similar products
H Frame Double Crank Press Punching Machine 200ton Metal Stamping Press
80ton High Accuracy Pneumatic Punching Machine 7.5kW for Metal Sheet Stamping
High Accuracy Pneumatic Power Press Punching Machine 500ton for Sheet Metal
STE-400 Automatic Square Pneumatic Punch Machine 400Ton for Steel Sheet Stamping
Product Specification
| Payment Terms | T/T | Supply Ability | 100SET per month |
| Delivery Time | 30-90 | Packaging Details | Standard |
| cnc or not | Normal | machine type | Punching Machine |
| slide stroke (mm) | 180 | power source | Pneumatic |
| place of origin | Jiangsu, China | brand name | Qiaosen |
| voltage | 380V | motor power (kw) | 37 |
| model number | STE-400H | weight (t) | 400 |
| key selling points | High-Accuracy | warranty | 1 Year |
| machinery test report | Provided | video outgoing-inspection | Provided |
| core components | Pump | Force location | 3mm |
| Slider length | 180mm | Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Die shut height | 450mm | Slider adjustment amount | 120mm |
| Up platform area | 2200*900mm | Down platform area | 2500*1000mm |
| Side opening | 900*650mm | Main motor power | 37*4 |
| Air pressure | 6kg/cm^2 | Brand Name | QIAOSEN |
| Model Number | STE-400 | Place of Origin | China |
| Certification | CE / ISO14001 | ||
| High Light | Auto Pneumatic Punch Machine ,Pneumatic Steel Sheet Punching Machine ,Square Steel Stamping Press | ||
| product name | Mechanical power press punching machine |
| Mode | STE-400S |
| Punching capability | 400Ton |
| Force location | 3mm |
| Slider length | 180mm |
| Slider strokes per minute | 30-60SPM |
| Die shut height | 450mm |
| Slider adjustment amount | 120mm |
| Up platform area | 2200*900mm |
| Down platform area | 2500*1000mm |
| Side opening | 900*650mm |
| Main motor power | 37*4 |
| Air pressure | 6kg/cm^2 |
| Punch precision level | JIS 1 |
Warranty and service:
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Jiangsu province, established in 2016,Closed to shanghaicity and transportation is very convenient, a birth place of creative minds and gifted talents.
Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:2008 quality management system. A factory specialized in the production of hydraulic press machine. Mainly products 10 tons to 2000 tons press machine with 8 series, have more than 100 types, link single column, four column, c frame, h frame and all kinds of press machine, punching machine, folding machine, cutting machine, is used in aviation, space flight, automobile, ship, light appliance, daily used hardware and so on. All along, the company products with exquisite design, reasonable price, excellent quality and efficient after-sales service and technical support, received the affirmation of customers at home and abroad, sell well in more than 20 domestic provinces, cities and districts, and exported to United States, Japan, Russia, European Union, southeast Asia, the Middle East and other countries.
Who are we? Our factory is located in Wuxi, China with a branch company in Dongguan , start from 2016 sell to Southeast Asia(50.00%),Mid East(30.00%),Africa(10.00%),South Asia(5.00%),Northern Europe(4.00%),Eastern Europe(1.00%). There are total about 51-100 people in our office.
Why select us? We are high end quality punching machine manufacturer and we promise customers will never regret if they choose our brand.
How about your delivery time? Usually it takes about 25 to 40 working days after receiving your advance payment.
Do you provide after-sale service? Our technical and quality team will support you any time if you need us.
Can i do different color machine? Yes, we can customize your own colors to match your production line
Can the touch screen board language change to others Yes, we can do it according to your requirement like Spanish, French ect...
Company Details
Business Type:
Manufacturer
Year Established:
2016
Total Annual:
100million-5 billion
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Verified Supplier
Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200... Dongguan Qiaosen Machinery Co.,Ltd which have our own factory located in Wuxi city Jiangsu province, and Dongguan Guangdong province with 100 acres workshop established in 2016 and we are integrating R&D, production and sales. Our factory took the lead in passed authentication of the ISO9001:200...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!