Products
Manufacturer of a wide range of products which include Rib Type Ppgi Gi Ppgl Gl Double Layer Roll Forming Machine,Corrugated And Ibr Panel Double Layer Roll Forming Machine Hydraulic Cutting,PPGI GI Metal Roof Tile Making Machine ...
MOQ: 1 Set
Price: $8200-12000 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Corrugated Type And Rib Type PPGI GI PPGL GL Double Layers Iron Sheet Roll Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Feeding width | 1000mm |
| Power | 5.5 KW |
| Speed | 8-16 m/min |
| Warranty | 14 months |
| Tile Type | Steel |
| Cutting | Hydaulic Cutting |
| Frame | 300H Steel |
| Type | Glazed Tile Forming Machine |
| Feature | high speed,low energy consumption |
| Roll material | high grade 45# steel |
| Certification | CE |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set
Price: $8200-11500 per set
| Payment Terms | L/C, D/A, D/P, T/T, Western Union, MoneyGram |
| Supply Ability | 20 Sets/months |
| Delivery Time | 20-30 days |
| Packaging Details | Plastic Film For Naked Machine |
| Product Name | Double Layers Metal Steel Corrugated and IBR Panel Roofing Tile Making Roll Forming Machine |
| Material Thickness | 0.3-0.6mm |
| Frame | 300H Steel |
| Cutting | Auto Hydraulic Cutting |
| Drive mode | Chain |
| Power | 4.0 KW |
| Forming Speed | 8-16 m/min |
| Feeding width | 1000mm |
| Shaft material | high grade 45# steel |
| Roller | high grade 45# steel |
| Language system | Chinese, English |
| Feature | high speed,low energy consumption |
| Type | Tile Forming Machine |
| After-sales Service | nline support, Field installation, commissioning and training |
| Warranty | 24 months |
| Certification | CE |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | PPGI GI Roof Sheet making machine Metal Roof Tile Making Machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | color steel glalvanized metal aluminum trapezoidal tile sheet roof wall panel roll forming machine |
| Type | Tile Forming Machine |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting | Hydraulic Cutting |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Weight | 4.5T |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| warranty | 1 year |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Weight | 4.5T |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Shaft | High grade 45# steel |
| Roller | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade | Cr12 |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-16m/min |
| Weight | 4.5T |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Color | Customers Requirement |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | 840 roof tile roll forming machine |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $10,000.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Good quality double layer aluminium roofing sheet making machine prices: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with w |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Power | 5.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 6500*1300*1100 |
| Weight | 3.5T |
| Name | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | 45# Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Certification | CE/ISO |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $11,000.00 / Set
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | Aluminium wall panel sheet roll forming machine prices |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Applicable Industries | Construction works |
| Raw material | Ppgi |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| Plc | DETLA |
| Port | Tianjin |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $10,000.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Full automatic steel roof sheet making machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3 |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5m*1.3m*1.3m-15m*1.3m*1.4m |
| Weight | 3.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Name | Full automatic steel roof sheet making machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | Forged C45 Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request |
| Usage | Roofing Accessories |
| Feature | High speed,Low Energy Consumption |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
MOQ: 1 Set/Sets
Price: $6,500.00 - $10,000.00 / Set
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Color steel galvanized metal aluminum trapezoidal sheet roof tile machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with |
| Name | Steel galvanized metal aluminum trapezoidal sheet roof tile machine |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Applicable Industries | Construction works |
| Type | Tile Forming Machine |
| Condition | New |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 6500*1300*1100 |
| Weight | 3.5T |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | 45# Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Feature | High speed,Low Energy Consumption |
| Color | Client's Request |
| Usage | Roofing Accessories |
| Port | Tianjin |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!