| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Packaging Details: main machine is naked and the computer control box is packed by carton box 1.We have professional technicians for loading Guaranteed the goods load into container without any damage. 2. Transportation : Machines need one 20 feet containe |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Key Selling Points | High Productivity |
| Name | 840 galvanized roofing sheet roll forming machine |
| Raw material | Ppgi |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Plc | DETLA |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| Application | Building Construction |
| Production Capacity | 8-16m/min |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
10m Min 5m Metal Roof Wall Panel Roll Forming Machine
Double Layer Corrugated Ibr Sheet Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Packaging Details: main machine is naked and the computer control box is packed by carton box 1.We have professional technicians for loading Guaranteed the goods load into container without any damage. 2. Transportation : Machines need one 20 feet containe |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| Warranty | 2 years | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Key Selling Points | High Productivity | Name | 840 galvanized roofing sheet roll forming machine |
| Raw material | Ppgi | Control system | PLC(imported Brand) |
| Plc | DETLA | Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement | Usage | Roofing Accessories |
| Application | Building Construction | Production Capacity | 8-16m/min |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | Arch Wall Panel Roll Forming Machine ,16m min Roof Wall Panel Roll Forming Machine ,16m min roll forming equipment | ||
Technical Details
| Machine Specifications | |
|---|---|
| Weight | About 9000kgs |
| Size | About 7m x 1.7m x 1.5m (length x width x height) |
| Color | Main color: blue |
| Warning color: yellow | |
| Suitable Raw Material | |
| Material | PPGI and PPGL Coils |
| Thickness | 0.3-0.6mm |
| Coil width | 925mm |
| Yield Strength | 550Mpa |
| Main Technical Parameters | |
| Quantity of forming rollers stations | 20 |
| Diameter of forming rollers shafts | 75mm |
| Roll Forming Speed | 15-20m/min |
| Forming rollers material | No.45 steel, coated with chromed treatment |
| Cutter material | CR12 mould steel, with quenched treatment |
| Controlling system | PLC and Converter |
| Electric Power requirement | Main motor power: 7.5kw |
| Hydraulic unit motor power: 3kw | |
| Electric voltage | According to customer’s requirement |
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!