| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Metal Roof Panel Roll Forming Machine Made In China: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5m*1.3m*1.3m-15m*1.3m*1.4m |
| Weight | 3.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Name | Metal Roof Panel Roll Forming Machine Made In China |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | Forged C45 Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request |
| Usage | Roofing Accessories |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
Ched Roof Arch Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
Double Layer Corrugated Ibr Sheet Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Metal Roof Panel Roll Forming Machine Made In China: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Production Capacity | 10-15m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 5m*1.3m*1.3m-15m*1.3m*1.4m |
| Weight | 3.5T | Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas | Name | Metal Roof Panel Roll Forming Machine Made In China |
| Control system | PLC(imported Brand) | The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | Forged C45 Steel | Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel | Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request | Usage | Roofing Accessories |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO |
| High Light | 10m Min Wall Panel Roll Forming ,5m Wall Panel Roll Forming Machine ,chain drive roll forming line | ||
Chaoyi Roll Forming Machinarey Co., Ltd. have years experience in cold roll forming equipment.Our roll forming machine can form the perfect panel as you request. Besides, our roof panels are widely used in gardens, factories, resorts, hotels, exhibition halls, vacation-lands, ancient architectures and modern villas for inner and outer decoration. The roll forming panels have the following features as below:
Lightweight
Low thermal conductivity
High strength
Bright color
Easy and fast installation, short construction period
Maintenance-free
Anti-knock
Fire proofing & rain-proof
Long lifespan
Decoiling---Guiding---Forming---Measurin---Cuttingl---Product Finished
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!