| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Packaging Details: main machine is naked and the computer control box is packed by carton box 1.We have professional technicians for loading Guaranteed the goods load into container without any damage. 2. Transportation : Machines need one 20 f |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Power | 3KW-20.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Name | High quality Cheap Prices Trapezoidal Panel Machine |
| Plc | DETLA |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Feeding width | 1000mm |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Warranty | 1 Year |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
Ched Roof Arch Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
10m Min 5m Metal Roof Wall Panel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Packaging Details: main machine is naked and the computer control box is packed by carton box 1.We have professional technicians for loading Guaranteed the goods load into container without any damage. 2. Transportation : Machines need one 20 f |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Production Capacity | 8-12m/min |
| Power | 3KW-20.5KW | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| Name | High quality Cheap Prices Trapezoidal Panel Machine | Plc | DETLA |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated | Feeding width | 1000mm |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas | Warranty | 1 Year |
| Port | Tianjin | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO9001 |
| High Light | Corrugated ibr sheet roll forming ,20.5KW Double Layer ibr sheet roll forming ,IBR roofing sheet manufacturing machine | ||
Corrugated / IBR Double Layer Roll Forming Machine PLC Control For Construction
Double layer roll forming machine Main parameter
| No. | Main parameter of Double layer roll forming machine | |
| 1 | Suitable to process | Color steel plate |
| 2 | Width of the plate | 1250mm |
| 3 | Rollers | upper level :15 rows Down level :18 rows |
| 4 | Dimensions | 10200*1550*1910mm |
| 5 | Power | 4+4kw |
| 6 | Rolling material | high grade 45# steel(plated chrome on surface) |
| 6 | Thickness of the plate | 0.3-0.6mm |
| 7 | Productivity | 15-20m/min |
| 8 | Diameter of the roller | Φ70mm |
| 9 | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| 10 | Material of the cutting plate | Cr12 |
| 11 | Hydraulic | 40# |
| 12 | Processing precision | Within 1.00mm |
| 13 | Control system | PLC control |
Equipment components: Man-made uncoiler-roll forming machine-computer control system-hydraulic control system- cutting
![]()
![]()
1. 20/40'' container for color steel tile making machine
2. The machine we will wrap in plastic and attach marks
3. Other machine elements and tools we have a wood box.
4.Before the loading,we will fixed the machine,ensuring that it won't move on the sea.
1.Terms:30%T/T in advance and balance 70% before shipment
2.Price: USD/FOB Xingang Tianjin China
3.We will invite client to check and test the machine here after machine is finished.
4.One year, and we will provide the technical support for the whole life
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!