| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Good quality double layer aluminium roofing sheet making machine prices: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with w |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Power | 5.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 6500*1300*1100 |
| Weight | 3.5T |
| Name | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | 45# Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Model Number | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
Ched Roof Arch Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
10m Min 5m Metal Roof Wall Panel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Good quality double layer aluminium roofing sheet making machine prices: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with w |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Power | 5.5KW |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 6500*1300*1100 |
| Weight | 3.5T | Name | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Control system | PLC(imported Brand) | The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | 45# Steel | Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel | Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| Production Capacity | 10-15m/min | Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi | Model Number | Double layer aluminium roofing sheet making machine prices |
| Certification | CE/ISO | ||
| High Light | Aluminium double layer roll forming machine ,5.5KW double layer roll forming machine ,5.5KW aluminium sheet making machine | ||
Our products combine high functionality with the expanded design possibilities of commercial metal roofing and metal wall panels. Strong, versatile and energy efficient, and in colors that enhance any design, we make executing striking commercial designs simple. Our wide variety of commercial metal roof, siding and wall profiles can achieve any design strategy or intent.
Decoiling---Guiding---Forming---Measurin---Cuttingl---Product Finished
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
OUR SERVICES:
a.If buyers visit our factory and check the machine, we will teach you how to install and use the machine,and also train your workers/technician face to face.
b.Without visiting, we will send you user manual and video to teach you to install and operate.
c.If buyer needs our technician to go to your local factory, please arrange board and lodging and other necessary things.
2.After Sevice
3.a.One year guarantee for whole machine.
b.24 hours technical support by email or calling
c.If there is any problem found of the machine, we will repair it for free in one year.
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!