| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | Aluminium wall panel sheet roll forming machine prices |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Applicable Industries | Construction works |
| Raw material | Ppgi |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Use | ROOF |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm |
| Weight | 4.5T |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement |
| Usage | Roofing Accessories |
| Plc | DETLA |
| Port | Tianjin |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
Ched Roof Arch Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
10m Min 5m Metal Roof Wall Panel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Name | Aluminium wall panel sheet roll forming machine prices | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Colored Glaze Steel | Production Capacity | 8-12m/min |
| Applicable Industries | Construction works | Raw material | Ppgi |
| Shaft material | High Grade No.45 Forged | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Use | ROOF | Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 8000mm*1550mm*1500mm | Weight | 4.5T |
| Control system | PLC(imported Brand) | Cutting blade material | Cr 12 |
| Color | Customers Requirement | Usage | Roofing Accessories |
| Plc | DETLA | Port | Tianjin |
| Warranty | 2 years | After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts, Engineers available to service machinery overseas |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 | ||
| High Light | 12m min wall panel roll forming machine ,12m min Ppgi wall panel roll forming machine ,12m min Ppgi plate forming machine | ||
Aluminium wall panel sheet roll forming machine prices
![]()
The tile roll forming machine is a machine composed of unwinding, forming, and post-forming cutting. Its color plate has a flat and beautiful appearance, uniform paint patterns, high strength, and durability. It is widely used in industrial civil buildings, such as factory buildings, warehouses, stadiums, exhibition Pavilions, theaters and other rooms and walls.
Processing flow diagram of our roof roll forming machine
Manual decoiler→→ Feeding material into machine →Roll forming machine →Measure length→Hydraulic cutting →Finished Products
- The machine is our new type new design,use all import electric part such as PLC,Frequency converter,The electromagnetic valve,Aviation plug,Touch screen,and so on.we use the brand such Mitsubishi,Matsushita,Siemens and so on
- Also the oil pump,electric motor Reducer we use Yuken, all the part of the machine have best quality and more than 30 years life time.
- The production size we can design the machine all as customize,customer just show us the profile drawing material thickness width, we can design the machine according as the request
- When we finish the machine, we will test the machine and adjust the machine many times to be sure the machine have a perfect status
- when customer receive the machine, the machine can be used very easy
Technical Parameters:
| No. | Item | Specification |
| 1 | Can Formed Material | PPGI,GI,AI |
| 2 | Equipment operation | Automatic |
| 3 | Voltage | 380V 60Hz 3Phase or as your requirement |
| 4 | Thickness of sheet (mm) | 0.3-0.8mm |
| 5 | Material width(mm) | As your requirement |
| 6 | Cover Width of the sheet after formed | as your drawing |
| 7 | The size of the roll forming machine | 7200mmx1600mmx1500mm |
| 8 | Speed | 5-12m/min |
| 9 | Diameter of shaft | 75mm |
| 10 | Weight of the Machine | 4500-5000KGS |
| 11 | Material of rollers | C45 steel quenched and chromed |
| 12 | Motor brand | Siemens or Guomao |
| 13 | PLC | Siemens or Delta or Mitsubushi |
| 14 | Total power (kw) | 9.5kw |
| 15 | Power of hydraulic system | 5.5kw |
| 16 | Power of main molding core | 4kw |
![]()
| COMPONENT FOR Roof Sheet Glazed Tiles Roll Forming Machine | |||
| Name | Quantity | Units | |
| Decoiler | 1 | Set | |
| Main Machine | Feeding device | 1 | Set |
| Roll forming system | 1 | Set | |
| Cut Equipment | 1 | Set | |
| Hydraulic system | 1 | Set | |
| Electric control system | 1 | Set | |
| Supporter/Automatic Stacker | 1 | Set | |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Contact us 24 hours Huazhi
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!