| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Full automatic steel roof sheet making machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3 |
| Applicable Industries | Construction works |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 10-15m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases |
| Dimension(L*W*H) | 5m*1.3m*1.3m-15m*1.3m*1.4m |
| Weight | 3.5T |
| Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts |
| Name | Full automatic steel roof sheet making machine |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | Forged C45 Steel |
| Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request |
| Usage | Roofing Accessories |
| Feature | High speed,Low Energy Consumption |
| Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO |
View Detail Information
Explore similar products
7000mm Color Steel Metal Roof Tile Wall Panel Roll Forming Machine
Ched Roof Arch Wall Panel Roll Forming Machine
7200mmx1600mmx1500mm 0.8mm GI AI Wall Panel Roll Forming Machine
10m Min 5m Metal Roof Wall Panel Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 5 Set/Sets per Month | Packaging Details | Full automatic steel roof sheet making machine: 1.Tighten to container with steel wire rope and welded machine with container by angel iron 2..Main forming machine and un-coiler is naked(If you need we can also packed with water-proof plastic) 3 |
| Applicable Industries | Construction works | Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine | Tile Type | Steel |
| Use | ROOF | Production Capacity | 10-15m/min |
| Voltage | 380V 50Hz 3phases | Dimension(L*W*H) | 5m*1.3m*1.3m-15m*1.3m*1.4m |
| Weight | 3.5T | Warranty | 2 years |
| After-sales Service Provided | Online support, Free spare parts | Name | Full automatic steel roof sheet making machine |
| Control system | PLC(imported Brand) | The shaft | 70mm Solid |
| Material of rollers | Forged C45 Steel | Cutting type | Hydraulic Cutting |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel | Raw material | Galvanized Sheet |
| Color | Client's Request | Usage | Roofing Accessories |
| Feature | High speed,Low Energy Consumption | Port | Tianjin |
| Place of Origin | Hebei, China | Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO | ||
| High Light | C45 Steel Roller Steel Sheet Making ,5m Roof Steel Sheet Making Machine ,C45 Steel Roller formers | ||
Our products combine high functionality with the expanded design possibilities of commercial metal roofing and metal wall panels. Strong, versatile and energy efficient, and in colors that enhance any design, we make executing striking commercial designs simple. Our wide variety of commercial metal roof, siding and wall profiles can achieve any design strategy or intent.
Decoiling---Guiding---Forming---Measurin---Cuttingl---Product Finished
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!