| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month |
| Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New |
| Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel |
| Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min |
| Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Warranty | 1 Year |
| After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| life time | more than 10 year |
| features | high strength, large loading capacity |
| Name | Chaoyi Steel Deck Floor Tile Roll Forming Machine Price |
| Raw material | Galvanized Steel Sheet |
| Control system | PLC(imported Brand) |
| Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | 5 Nm Chrome Coated |
| Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Brand Name | Chaoyi |
| Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China |
View Detail Information
Explore similar products
20.5KW Fully Automatic Floor Deck Roll Forming Machine
12m Min Roof Sheet Corrugated Floor Tile Making Machine
15000m Metal Galvanized Sheet Floor Deck Roll Forming Machine
Chain Gear Box Drive Hydraulic Cut Floor Deck Roll Forming Machine
Product Specification
| Supply Ability | 30 Set/Sets per Month | Packaging Details | Seprerated packaged, stable and safe container loading, suitbale for long distant sea voyage; your request are availalbe |
| Condition | New | Type | Tile Forming Machine |
| Tile Type | Steel | Use | ROOF |
| Production Capacity | 8-12m/min | Dimension(L*W*H) | 15000m*1500m*800m |
| Warranty | 1 Year | After-sales Service Provided | Engineers available to service machinery overseas |
| life time | more than 10 year | features | high strength, large loading capacity |
| Name | Chaoyi Steel Deck Floor Tile Roll Forming Machine Price | Raw material | Galvanized Steel Sheet |
| Control system | PLC(imported Brand) | Roller material | 45#steel Chrome Plated |
| Shaft material | 5 Nm Chrome Coated | Cutting blade material | Cr 12 High Grade Steel |
| Brand Name | Chaoyi | Certification | CE/ISO9001 |
| Place of Origin | Hebei, China | ||
| High Light | customization metal deck roll forming machine ,plc metal deck roll forming machine ,plc floor deck machine | ||
Factory Customization Metal Floor Decking Roll Forming Machine
Professional manufacturer specialized in all kinds of floor deck roll forming machine.
Good experience for design all kind of machines.
Provide best price,good quality and fast delivery.
![]()
Cangzhou Chaoyi steel sheet floor deck forming machine is galvanized steel as a raw material, after rolling cold-formed technology, die forming, mainly used for the production of steel works with floor boards, rolled into the floor boards after its V-shaped cross-section into categories, U-type, a ladder or a combination of several shapes, mainly used to make permanent formwork composite slab or concrete slab
Components
| No. | Name | Unit | Qty |
| 1 | Manual decoiler | set | 1 |
| 2 | Main forming machine | set | 1 |
| 3 | PLC control system | set | 1 |
| 4 | Hydraulic pump station | set | 1 |
| 5 | Post cut | set | 1 |
| 6 | Electric motor | set | 1 |
| 7 | Output table | set | 1
|
Specific Parameters:
| Manual Un-coiler | Max Capacity: 5000kgs |
| Manual with brake | |
| Inner diameter of coil: 400-600mm | |
| Leveling Device | Ensure the material level and straight |
| The width can be adjusted | |
| Auto Main Forming System | Width: According to Drawings Height: According to Drawings Thickness of sheet: According to Drawings Material: GI sheet coil or Colored sheet coil Motor Power: 18.5 kw forming system Roller material: C45 steel, chrome coated Diameter of shaft: 110 mm Transmission: by chain and gear Measuring accuracy: +/- 0.5 mm/M Base Frame: 400 H steel welded The machine base is assembled and welded by high quality steel Total Length of Machine: 11.8 m |
| Hydraulic Cutting Device | Cutting way: pause to cut. |
| Blade Material: Cr12 | |
| Hydraulic power: 4 kw hydraulic system. | |
| Hydraulic Station Structure: 300mm steel welded. Four guide columns. | |
| Electrical System | Control system: HMI & PLC control panel. Power: 440V 50Hz (as you required) |
| Run-out Table | Frame: 8# steel groove welded Quantity: 1 pc |
Decoiling---Guiding---Forming---Measurin---Cuttingl---Product Finished
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
Company Details
Business Type:
Manufacturer,Distributor/Wholesaler,Exporter
Year Established:
2016
Employee Number:
50~100
Ecer Certification:
Active Member
Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer... Cangzhou Chaoyi roll forming machinery Co., Ltd is the manufactory specilized in cold roll forming equipment and automatic production. Chao Yi has passed several professional certifications, which are safety protection system certificate, environmental protection and energy saving system cer...
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!