Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,OEM Filter Foam Sheet 5PPI...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | box, or vacuum packaging |
| Material | Polyurethane (PU Foam) |
| Structure | Open Cell / Reticulated Foam |
| PPI | 5–80PPI (customizable) |
| Density | 15-50 kg/m³(customizable) |
| Shape | Sheet / Roll / Die-cut |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Filter foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000pcs per days |
| Delivery Time | 8 work days |
| Packaging Details | Vacuum packaging/Custom packaging |
| Material | Polyurethane Foam |
| PPI | 5-60 PPI Available |
| Color | Black (Custom Colors Available) |
| Density | 20-35 kg/m³ |
| Size | Custom Sizes Available to Fit Your HVAC System |
| Thickness | 20mm, 30mm, 50mm (Custom Thickness Available) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Filter Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 PCS
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 1000pcs per days |
| Delivery Time | 8 work days |
| Packaging Details | Vacuum packaging/Custom packaging |
| Material | Polyurethane Foam |
| Color | Black (Custom Colors Available) |
| Thickness | 10mm, 20mm, 50mm (Custom Thickness Available) |
| Design | Customizable Sizes & Shapes (Standard & Custom Options) |
| Density | 20-35kg/m³ |
| Water Compatibility | Suitable for Freshwater & Saltwater Aquariums |
| PPI | 5-60 PPI Available |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Filter Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 200 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs per days |
| Delivery Time | 8 work days |
| Packaging Details | Carton packaging |
| Material | Polyether Polyurethane Foam |
| Structure | Open-cell filtration foam |
| Density | 18-40 KG/m³ |
| Standard Size | 4 ft (1200mm) length (customizable) |
| Width Options | 4” / 5” / 6” (custom sizes available) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Gutter Filter Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!