Products
Manufacturer of a wide range of products which include 500x500mm 600mmx600mm Acoustic Foam Panels Sound Absorbing Foam Wedge Shaped,Blue Pyramid Self Adhesive Acoustic Panels PU Soundproof Foam Panels,OEM CR Foam Sheet Neoprene Ru...
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work days |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | PU Foam |
| Density | 25-30 Kg/m³ |
| Size | 500x500mm,600mm x 600mm (Standard) | Custom Sizes Available |
| Thickness | 30mm, 50mm, 70mm | Custom Thickness Available |
| NRC Rating | 0.85 - 1.05 (Noise Reduction Coefficient) |
| Color | Standard Black | Custom Colors Available |
| Flame Rating | Class B2 (Flame Retardant) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Wedge-Shaped Acoustic Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 m²
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 m² per day |
| Delivery Time | 5-8 days |
| Packaging Details | Cartons or Plastic bags |
| Material | PU (Polyurethane Foam) |
| Shape | Pyramid |
| Color | Black ; Red ; Blue ; Yellow ; White ; Purple ; Grey |
| Application areas | Recording studios; Home theaters; Podcast rooms; Music rehearsal spaces |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Acoustic Foam Pyramid Panels |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Density | 170 kg/m³ |
| Hardness | 10–45 Shore C |
| Tensile Strength | ≥0.8 MPa |
| Flame Retardant Grade | UL94 HF-1 / V-0 (customizable) |
| Color | Black,white,red.grey,green |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 6000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | CR / Neoprene Foam |
| Foam Type | Closed Cell |
| Density | 170kg/m³ |
| Hardness | 15-50 Shore C |
| Thickness | 1–50 mm |
| Adhesive | Oil-based adhesive/fiber mesh adhesive/double-sided adhesive/3M adhesive |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!