Products
Manufacturer of a wide range of products which include 500x500mm 600mmx600mm Acoustic Foam Panels Sound Absorbing Foam Wedge Shaped,Blue Pyramid Self Adhesive Acoustic Panels PU Soundproof Foam Panels,Aluminum Foil Coating NBR Rub...
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work days |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | PU Foam |
| Density | 25-30 Kg/m³ |
| Size | 500x500mm,600mm x 600mm (Standard) | Custom Sizes Available |
| Thickness | 30mm, 50mm, 70mm | Custom Thickness Available |
| NRC Rating | 0.85 - 1.05 (Noise Reduction Coefficient) |
| Color | Standard Black | Custom Colors Available |
| Flame Rating | Class B2 (Flame Retardant) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Wedge-Shaped Acoustic Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 m²
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 m² per day |
| Delivery Time | 5-8 days |
| Packaging Details | Cartons or Plastic bags |
| Material | PU (Polyurethane Foam) |
| Shape | Pyramid |
| Color | Black ; Red ; Blue ; Yellow ; White ; Purple ; Grey |
| Application areas | Recording studios; Home theaters; Podcast rooms; Music rehearsal spaces |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Acoustic Foam Pyramid Panels |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | Nitrile Butadiene Rubber (NBR) with Aluminum Foil Layer |
| Density | 60-75 kg/m³ |
| Color | Black/Grey/Red/Custom |
| Thickness | 3-50mm |
| Temperature Range | -40°C to +120°C |
| Brand Name | SR |
| Model Number | NBR Rubber with Aluminum Foil |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 200 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | OPP Bag / Carton / Custom Packaging |
| Product Name | Car Speaker NBR Soundproof Foam |
| Material | NBR Foam |
| Color | Black |
| Shape | Round |
| Density | 75 kg/m³ |
| Adhesive | Self Adhesive Backing Optional |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Car Speaker NBR Soundproof Foam |
| Certification | RoHS / REACH |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000 m
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 10000m per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | Carton / OPP Bag / Custom Packaging |
| Product Name | NBR Air Conditioner Foam Sealing Strip |
| Material | NBR Rubber Foam |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Color | Black |
| Density | 75 kg/m³ |
| Size | Custom Available |
| Shape | Strip / Roll / Custom Shape |
| Brand Name | SR |
| Model Number | NBR Air Conditioner Foam Sealing Strip |
| Certification | ROHS / REACH / SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Material | NBR (Nitrile Butadiene Rubber) |
| Density | 45-100 kg/m³ (customizable) |
| Hardness | 15–35 Shore C |
| Thickness | 1mm – 50mm (customizable) |
| Working Temperature | -40°C ~ +110°C |
| Flame Retardant Grade | UL94 HF-1 / V-0 (customizable) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | NBR |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | NBR Foam |
| Color | Black / blue / customized colors |
| Size | Customizable |
| Type | Protective Knee Pad / Kneeling Cushion |
| Density | 70-75 kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Model Number | NBR Knee Protector Pad |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | NBR Foam (Nitrile Butadiene Rubber) |
| Structure | Closed-cell foam |
| Density | 50-75 kg/m³ |
| Thinkness | 1-50mm Customizable |
| Color | Black/Red/Grey/Customizable |
| Brand Name | SR |
| Model Number | NBR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!