Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,Closed Cell EPDM Foam Sheet ...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Color | Black white grey |
| Thickness | 1-50mm |
| Density | 120kg/m³ |
| Hardness | Shore hardness C 15-35 |
| Brand Name | SR |
| Model Number | EPDM Rubber Foam-01 |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | EPDM Foam (Closed Cell) |
| Density | 120 kg/m³ |
| Thickness | 1mm – 50mm (customizable) |
| Hardness | 15–60 Shore C |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Water Absorption | ≤5% |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Closed Cell EPDM Gasket |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 20 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | EPDM Rubber Foam (Open Cell) |
| Structure | Open Cell / Porous Foam |
| Density | 75-90 kg/m³ |
| Thickness | 1mm – 50mm (custom available) |
| Color | Black / White / Red/Custom |
| Hardness | Soft |
| Brand Name | SR |
| Model Number | EPDM Rubber Foam-01 |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!