Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,OEM Hydroponic Seedling Spon...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | box, or vacuum packaging |
| Material | pu foam |
| Size | Standard or custom sizes available |
| Density | 15-35 kg/m³ |
| OEM/ODM | Available |
| Application | Greenhouse, hydroponic tray, indoor planting, seed kit |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Hydroponic Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 10000pcs per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | Carton packaging/vacuum compression packaging |
| Material | PU Foam |
| Shape | Round |
| Color | Black/White |
| Diameter | 20mm / 25mm / 30mm / 50mm / Custom Size |
| Height | 20mm / 30mm / 40mm / Custom |
| Density | 15-35 kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Round Hydroponic Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 10000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | box, or custom packaging |
| Material | PP Plastic (Polypropylene) / ABS Plastic |
| Type | Hydroponic Net Cup / Seedling Basket |
| Shape | Round / Slotted Mesh Design |
| Color | Black / White / Custom Color |
| Size | 2 inch / 3 inch / 4 inch / 5 inch / 6 inch / Custom Size |
| Diameter | 50mm / 75mm / 100mm / 150mm / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Hydroponic Net Pot |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | box, or vacuum packaging |
| Material | PU Foam |
| Color | Black/White |
| Density | 20-30 kg/m³ |
| Thinkness | 20mm/25mm/30mm |
| Size | 200x200mm/250x250mm/300x300mm |
| Hole Type | Pre-Drilled Hole / Center Hole / Custom Hole |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Hydroponic Grow Sponge |
| Place of Origin | CHINA |
| Certification | ISO 9001:2015 |
MOQ: 200 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per days |
| Delivery Time | 8 work days |
| Packaging Details | Carton Packaging/Vacuum Compression Packaging/Inner Plastic Bag Packaging |
| Material | Phenolic Foam / Polyurethane-Based Foam |
| Structure | Open-cell porous structure |
| Color | Green (standard) / Custom |
| Density | 20–30 kg/m³ (customizable) |
| Water Absorption Time | ≤ 60 seconds |
| Water Retention | 7–10 days |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Floral Foam |
| Certification | ISO9001 |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!