Products
Manufacturer of a wide range of products which include 500x500mm 600mmx600mm Acoustic Foam Panels Sound Absorbing Foam Wedge Shaped,Blue Pyramid Self Adhesive Acoustic Panels PU Soundproof Foam Panels,Natural Wood Pulp Sponge High...
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 1000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work days |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | PU Foam |
| Density | 25-30 Kg/m³ |
| Size | 500x500mm,600mm x 600mm (Standard) | Custom Sizes Available |
| Thickness | 30mm, 50mm, 70mm | Custom Thickness Available |
| NRC Rating | 0.85 - 1.05 (Noise Reduction Coefficient) |
| Color | Standard Black | Custom Colors Available |
| Flame Rating | Class B2 (Flame Retardant) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Wedge-Shaped Acoustic Foam |
| Certification | ISO9001 ROHS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 10 m²
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 m² per day |
| Delivery Time | 5-8 days |
| Packaging Details | Cartons or Plastic bags |
| Material | PU (Polyurethane Foam) |
| Shape | Pyramid |
| Color | Black ; Red ; Blue ; Yellow ; White ; Purple ; Grey |
| Application areas | Recording studios; Home theaters; Podcast rooms; Music rehearsal spaces |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Acoustic Foam Pyramid Panels |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | China |
MOQ: 500
Price:
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | OPP bag, box, or custom packaging |
| Material | Wood Pulp / Cellulose |
| Shape | Rectangular / Custom |
| Color | Yellow / White /Green Custom |
| Size | Custom Sizes Available |
| Usage | Kitchen, Bathroom, Household Cleaning |
| Brand Name | SR |
| Model Number | cleaning sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 1000sets per day |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | OPP bags, color cards, blister packaging, and paper boxes |
| Material | EVA+PU foam |
| Color | Black / Yellow / Blue/Custom |
| Shape | Curved / Rectangular / Ergonomic Grip |
| Size | 10x4x6cm |
| Weight | Approx. 30g–50g |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Car Tire Cleaning Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | OPP bags, color cards, blister packaging, and paper boxes |
| Material | Coral Sponge |
| Color | Yellow / Orange / Custom |
| Shape | Rectangular / 8 shape/ Custom |
| Size | Customizable |
| Feature | High Absorbent, Soft, Scratch-Free |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Coral Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | OPP bags, color cards, blister packaging, and paper boxes |
| Material | PU Sponge |
| Size | 21 × 11 × 4.5 cm (custom sizes available) |
| Color | Yellow / Blue / Custom colors |
| Absorption Rate | ≥800% (8x water absorption) |
| Weight | 70g–120g |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Car Cleaning Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | OPP bags, color cards, blister packaging, and paper boxes |
| Material | EVA / PU / customizable |
| Color | Yellow, Black, Red, Blue, or customized |
| Shape | Flat / Wavy / Customizable |
| size | 3-7inch |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Car Polishing Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | OPP bag, box, or custom packaging |
| Material | PU Sponge |
| Color | Black/Yellow/Pink/Blue |
| Shape | Rectangle/8 shape |
| Size | 13x7x4cm |
| Density | 18-35Kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Hair cleaning sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | opp/colored bag |
| Material | EPDM Foam |
| Color | Red /Black/ |
| Thinkness | 5mm/8mm/10mm/15mm/ |
| Diameter | 75mm/80mm |
| Shape | Circle |
| Density | 50-90 kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Model Number | EPDM Makeup Sponge Puff |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 3000 pcs per days |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | OPP bag, box, or custom packaging |
| Material | Filter Foam |
| Shape | Circle |
| Color | Black White |
| Thinkness | 20mm |
| Diameter | 80mm |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Makeup Brushes Color Removal Cleaner Sponge |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!