Products
Manufacturer of a wide range of products which include OEM CR Foam Sheet Neoprene Rubber Foam Closed Cell Foam Customizable,Custom Vacuum Sealer Foam Gasket for Commercial and Household Vacuum Machines,Shockproof EVA Foam Tool Ins...
MOQ: 100pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 50 m³ per day |
| Delivery Time | 5 work dyas |
| Packaging Details | woven bag packaging |
| Material | Chloroprene Rubber (CR) / Neoprene |
| Foam Type | Closed Cell Foam |
| Thickness | 1mm – 50mm (Customizable) |
| Temperature Resistance | -40°C to +120°C |
| Color | Black / White / Grey / Custom |
| Brand Name | SR |
| Model Number | CR Rubber Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 1000pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 5-8 work days |
| Packaging Details | box |
| Material | CR foam |
| Density | 170 kg/m³ |
| Thinckness | 0.7-0.8cm |
| Size | customization |
| Color | Black |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Sealer Foam Gasket |
| Certification | RHOS;SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 200
Price:
| Payment Terms | T/T,paypal |
| Supply Ability | 500pcs per day |
| Delivery Time | 15 work days |
| Packaging Details | OPP bag, box, or custom packaging |
| Material | EVA Foam |
| Density | 20–90 kg/m³ (customizable) |
| Hardness (Shore A) | 25–50 (select based on application) |
| Color Options | Black, blue, red, gray, etc. (customizable) |
| Thickness | 3–100 mm (supports multi-layer lamination) |
| Brand Name | SR |
| Model Number | EVA Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 500pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,Paypal |
| Supply Ability | 2000 pcs per days |
| Delivery Time | 10 work days |
| Packaging Details | box, or vacuum packaging |
| Material | PU Foam / EVA Foam / EPE Foam / Custom Material |
| Type | Protective Foam Insert / Packaging Foam |
| Shape | Sheet / Custom Shape |
| Color | Black / White / Gray / Custom Color |
| Size | Custom Size Available |
| Thickness | 10mm / 20mm / 30mm / 50mm / Custom |
| Density | 15-40 kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Model Number | Grid Packaging Foam |
| Certification | ISO 9001:2015 |
| Place of Origin | CHINA |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 pcs per day |
| Delivery Time | 10 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | EVA |
| Color | Red Black |
| Application Industries | Electronic products, precision instruments, medical devices, etc. |
| Product Structure | Product Contouring Groove |
| Density | 18-70(g/cm3) |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 pcs per day |
| Delivery Time | 7 days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | EPE |
| Color | White ; Black ; Red |
| Density | 14 kg/cubic meter |
| Scope of application | Glass products, ceramic products, instruments, electronic products |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 1 roll
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 1000 rolls per day |
| Delivery Time | 3 days |
| Packaging Details | Plastic bags |
| Material | EPE |
| Color | White ; Black ; Red |
| Application | Packaging lining |
| Density | 20~28kg/m³ |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | China |
MOQ: 100 pcs
Price:
| Payment Terms | T/T,PayPal |
| Supply Ability | 5000 pcs per day |
| Delivery Time | 3days |
| Packaging Details | Carton |
| Material | EPE |
| Color | White ; Black ; Red |
| Brand Name | SR |
| Certification | ISO 9001:2015 ROHS SGS |
| Place of Origin | China |
Explore more categories
Get in touch with us
Leave a Message, we will call you back quickly!