China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-11-33E24.000000 100 Percent Pin
  1. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-11-33E24.000000 100 Percent Pin
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-11-33E24.000000 100 Percent Pin
  1. MOQ:
  2. Price:
  3. Get Latest Price
Frequency Stability ±20ppm
Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency 24MHz
Description ±20ppm 3.3V 24MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-11-33E24.000000
Package SMD2520-4P
Model Number MST8011AI-11-33E24.000000
Product Specification
Frequency Stability ±20ppm Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 3.3V Frequency 24MHz
Description ±20ppm 3.3V 24MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-11-33E24.000000
Package SMD2520-4P Model Number MST8011AI-11-33E24.000000
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power, programmable oscillator offering precise frequency control from 1 MHz to 180 MHz with 1 Hz resolution. It is 100% pin-compatible with traditional quartz oscillators and provides excellent total frequency stability down to 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), it supports a wide VDD range (1.62V to 3.63V) and features high shock and vibration resistance. The oscillator includes a standby mode for extended battery life and a fast 5 ms startup time. It is available in industry-standard packages and is RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free compliant.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen
  • Certifications: RoHS, REACH, Pb-free, Halogen-free
Technical Specifications
Parameter Symbol Min Typical Max Unit Conditions
Output Frequency Range F 1 - 180 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temp, voltage, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD 1.62 - 3.63 V Specified ranges for 1.8V, 2.5V, 2.8V, 3.0V, 3.3V
Current Consumption Idd - 4.2 4.9 mA No load, F=20MHz, VDD=1.8V
Standby Current I_std - 0.6 1.5 A ST=GND, VDD=1.8V
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - 0.1 * VDD V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH 0.9 * VDD - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 1.7 2.2 ns VDD=1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - 0.3 * VDD V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH 0.7 * VDD - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching min rated value
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F=180MHz
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.2 2.8 ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 23.3 28.5 ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 0.5 2 ps F=75MHz, BW=12kHz to 20MHz