China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E24.576000 with Precise Frequency
  1. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E24.576000 with Precise Frequency
  2. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E24.576000 with Precise Frequency
  3. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E24.576000 with Precise Frequency
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-33E24.576000 with Precise Frequency
  3. Get Latest Price
Frequency Stability ±25ppm
Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 3.3V
Frequency 24.576MHz
Description ±25ppm 3.3V 24.576MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-12-33E24.576000
Package SMD2520-4P
Model Number MST8011AI-12-33E24.576000
Product Specification
Frequency Stability ±25ppm Output Type LVCMOS;HCMOS
Voltage - Supply 3.3V Frequency 24.576MHz
Description ±25ppm 3.3V 24.576MHz SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-12-33E24.576000
Package SMD2520-4P Model Number MST8011AI-12-33E24.576000
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1Hz accuracy. It is 100% pin-compatible with and a direct replacement for quartz oscillators. Key advantages include excellent total frequency stability (down to 20 ppm), low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V), a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V), and high shock and vibration resistance. The device features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. It is available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm) and complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards. Applications include DVRs, IP high-definition cameras, tablets, SSDs, data centers, servers, PLCs, industrial control, power equipment, and new energy and medical devices.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, first year aging at 25C, variations in operating temperature, rated supply voltage, and load.
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD_1.8 1.62 1.8 1.98 V
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load condition, F = 20 MHz, VDD = 1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST = GND, VDD = 1.8V, output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD =1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - -- V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 -- ms Measured from the time VDD reaches its rated minimum
Enable and Disable Time T_oe - - 130 ns F= 180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from the ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F = 75 MHz, integration bandwidth = 12 kHz to 20 MHz