China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E74.250000 with Fast Startup and Low
  1. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E74.250000 with Fast Startup and Low
  2. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E74.250000 with Fast Startup and Low
  3. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E74.250000 with Fast Startup and Low
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-22-33E74.250000 with Fast Startup and Low
  3. Get Latest Price
Description SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-22-33E74.250000
Package SMD3225-4P
Model Number MST8011AI-22-33E74.250000
Product Specification
Description SMD3225-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-22-33E74.250000
Package SMD3225-4P Model Number MST8011AI-22-33E74.250000
MST 8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST 8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency generation from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It provides a 100% pin-compatible replacement for quartz oscillators, boasting excellent total frequency stability as low as 20 ppm. Designed for low power consumption (4.2 mA typical at 1.8V VDD), it supports a wide VDD supply range (1.62V to 3.63V) and features high shock (60,000 g) and vibration (>70g) resistance. The oscillator includes a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. It is available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm) and complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free specifications. Applications include DVRs, HD cameras, tablets, SSDs, data centers, servers, PLCs, industrial control, power equipment, and new energy and medical devices.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics (Shenzhen) Co., Ltd.
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance at 25C, 1st year aging at 25C, and variations in operating temperature, nominal supply voltage, and load.
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20 MHz, VDD=1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL = 2 mA (VDD_1.8)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL = -2 mA (VDD_1.8)
Rise and Fall Time Tr, Tf - 1.7 - ns VDD = 1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms Measured from the time VDD reaches its minimum rated value.
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F=180 MHz. Other frequencies, Toe = 100 ns + 3cycles
Resume Time T_resume - 5.0 - ms Measured from when ST pin exceeds 50% threshold.
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F = 75 MHz, VDD = 1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F = 75 MHz, integration bandwidth = 12 kHz to 20 MHz