China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-YYE12.288000 Consumption and Wide
  1. China Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-YYE12.288000 Consumption and Wide
Programmable Oscillator MSTM MST8011AI-12-YYE12.288000 Consumption and Wide
  3. Get Latest Price
Description SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS
Mfr. Part # MST8011AI-12-YYE12.288000
Package SMD2520-4P
Model Number MST8011AI-12-YYE12.288000
Product Specification
Description SMD2520-4P Programmable Oscillators RoHS Mfr. Part # MST8011AI-12-YYE12.288000
Package SMD2520-4P Model Number MST8011AI-12-YYE12.288000
MST8011 Low Power Programmable Oscillator
The MST8011 is a low-power programmable oscillator offering precise frequency selection from 1 MHz to 156.25 MHz with 1 Hz accuracy. It is 100% pin-compatible and a direct replacement for quartz oscillators, providing excellent total frequency stability as low as 20 ppm. With a low power consumption of 4.2 mA (typical) at 1.8V, a wide VDD supply range of 1.62V to 3.63V, and high resistance to shock (>60,000 g) and vibration (>70g), the MST8011 is ideal for demanding applications. It features a standby mode for extended battery life, a fast 5 ms startup time, and LVCMOS/HCMOS compatible outputs. Available in industry-standard packages (2.0x1.6, 2.5x2.0, 3.2x2.5 mm), it complies with RoHS, REACH, Pb-free, and Halogen-free standards.
Product Attributes
  • Brand: MST Microelectronics
  • Origin: Shenzhen, China
Output Frequency Range F 1 - 156.25 MHz -
Frequency Stability F_stab -20 - 20 ppm Includes initial tolerance, aging, operating temperature, supply voltage, and load variations
Operating Temperature Range T_use -20 - 70 Commercial Grade
Power Supply Voltage VDD 1.62 - 3.63 V -
Current Consumption Idd - 4.2 - mA No load, F=20MHz, VDD=1.8V
Standby Current Consumption I_std - 0.6 - A ST=GND, VDD=1.8V, output weak pull-down
Duty Cycle DC 45 50 55 % Full voltage range
Output Low Voltage VOL - - VDD0.1 V IOL=2mA (VDD=1.8V)
Output High Voltage VOH VDD0.9 - - V IOL=-2mA (VDD=1.8V)
Rise/Fall Time Tr, Tf - 2.2 - ns VDD=1.8V, 20% to 80%
Input Low Voltage VIL - - VDD0.3 V Pin 1, OE or ST
Input High Voltage VIH VDD0.7 - - V Pin 1, OE or ST
Startup Time T_start - 5.0 - ms From VDD reaching its minimum rated value
Enable/Disable Time T_oe - - 130 ns F=180 MHz
Resume Time T_resume - 5.0 - ms From ST pin exceeding 50% threshold
RMS Period Jitter T_jitt - 2.8 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
Peak-to-peak Period Jitter T_pk - 28.5 - ps F=75MHz, VDD=1.8V
RMS Random Jitter T_phj - 1.3 2 ps F=75MHz, Integration Bandwidth=12kHz to 20MHz